Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Nike wycofała patriotyczne buty. Władze Arizony nie pozostały bierne.

Nike wycofała z oferty buty ozdobione wczesną amerykańską flagą uznając ją za rasistowską. Władze Arizony kontratakowały – gubernator zadecydował o cofnięciu wszelkich zachęt finansowych, które firma miała uzyskać w związku z budową nowej fabryki.

Nike planowała wypuścić z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości limitowaną edycję swoich butów sportowych Air Max 1 Quick Strike. Miała je ozdabiać tzw. Betsy Ross – amerykańska flaga z 13 gwiazdami symbolizującymi 13 kolonii, które oderwały się od Zjednoczonego Królestwa, używana w okresie rewolucji amerykańskiej i tuż po niej, przed przyłączeniem kolejnych stanów. Rzecznik prasowy Nike poinformował jednak, że nie trafią one jednak do sprzedaży.

Stało się tak po tym, gdy były futbolista Colin Kaepernick powiedział firmie, że użycie tej flagi jest rasistowskie. Flaga ta była bowiem używana w okresie, gdy w USA legalne było niewolnictwo. Używała jej również amerykańska partia nazistowska. Co skądinąd nie świadczy, że sam symbol ma rasistowskie konotacje – do dzisiaj używa jej na przykład departament zajmujący się sprawami weteranów.

O Kaepernicku zrobiło się głośno, gdy rozpoczął praktykę klękania podczas odgrywanego przed meczami hymnu USA w proteście przeciwko rzekomym prześladowaniom, jakie cierpią w USA Murzyni. Jego demonstracja szybko została podłapana przez innych graczy, jednak sam Kaepernick nie dał rady znaleźć żadnej drużyny, która by go zatrudniła po wygaśnięciu dotychczasowego kontraktu. Nike zatrudniła go jednak w celach reklamowych.

Decyzja giganta odzieżowego nie spodobała się władzom Arizony, w której Nike planowało zbudować kolejną fabrykę. Gubernator Doug Ducey poinformował we wtorek, że rozkazał stanowemu departamentowi handlu z wycofania się z wszelkich zachęt finansowych, jakie przyznano w związku z tą inwestycją firmie. Władze Goodyear, gdzie miała powstać fabryka, zgodziły się na rezygnację z opłat na wysokość miliona dolarów i zwrot kosztów utworzenia 500 miejsc pracy o wysokości kolejnego miliona.

„To wstydliwy odwrót dla firmy. Amerykańskie biznesy powinny być dumne z historii naszego kraju a nie porzucać ją” – napisał na Twitterze gubernator Ducey – „Nike podjęła decyzję, teraz my podejmujemy naszą”.

Źródło: CNBC.com Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij