Kraj

ABW zatrzymała urzędników skarbówki

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrzenego dokonała zatrzymania sześciu byłych i obecnych urzędników Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Są oskarżani o niedopełnienie obowiązków, co miało umożliwić przestępcom kradzież nienależnego zwrotu VAT.

W lutym 2017 roku ABW zatrzymała byłego naczelnika urzędu skarbowego w Sosnowcu Marcina K. Mężczyźnie postawiono zarzuty popełnienia 30 przestępstw korupcyjnych. Łączna kwota korzyści majątkowych jakie przyjął przekraczała 600 tysięcy złotych. Oskarżony popełnił samobójstwo w więziennej celi poprzez powieszenie się na własnym pasku. W jego celi przebywał wtedy Władysław S., były poseł PSL oskarżony o wyłudzanie kredytów ze SKOK Wołomin. Mężczyznę obudził hałas i próbował go ratować, ale było już za późno.

Śmierć Marcina K. nie zatrzymała jednak śledztwa. Funkcjonariusze ABW z Katowic we współpracy z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów dokonali w związku z tą sprawą zatrzymania kolejnych urzędników. Nieoficjalnie wiadomo, że zatrzymani – pięć kobiet i jeden mężczyzna – to jego byłe zastępczynie, kierowniczka samodzielnego referatu egzekucji administracyjnej, kierująca wieloosobowym stanowiskiem pracy postępowań podatkowych i były kierownik działu postępowań podatkowych.

Wszystkim zatrzymanym zarzuca się, że w latach 2012-2017 mieli przekraczać swoje uprawnienia lub nie dopełniać obowiązków służbowych poprzez nienależyte zabezpieczenie roszczeń publiczno-prawnych. Dzięki temu m.in. grupy przestępcze uzyskiwały nienależne zwroty podatku VAT a nierzetelni podatnicy mogli ukrywać swój majątek. Mowa tutaj o ogromnych kwotach, które stracił skarb państwa. Według rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna sosnowiecki US w latach 2009-2017 miał dokonać nienależnych zwrotów VAT o wysokości aż 24 miliardów złotych.

Jedna z zatrzymanych urzędniczek, kierowniczka referatu egzekucji administracyjnej Bernadeta I. jest już oskarżona w podstawowym wątku sprawy o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała zwroty VAT.

Żaryn podkreślił, że prowadzona przez ABW i BIW MF sprawa jest wielowątkowa i rozwojowa. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Amerykanie rozważają wysłanie komandosów do Kijowa

0 0

Leroy Merlin sprzedaje rosyjskie produkty jako polskie?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij