Kraj

Premier Morawiecki ujawnia – nie ma planów repolonizacji mediów

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił, że nie ma na razie żadnych konkretnych planów dotyczących repolonizacji mediów. Przyznał jednak, że ich narodowość ma znaczenie.

„Nie ma dzisiaj takich konkretnych planów” – powiedział premier na antenie RMF FM kiedy zapytano go o repolonizację – „Ale rzeczywiście ubolewamy nad tym, że przez 30 lat III RP jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, że ogromna większość mediów jest w rękach zagranicznych”.

Większa część mediów w języku polskim faktycznie ma zagranicznych właścicieli. Według raportu na 2017 rok przygotowanego przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 70% telewizji i 60% stacji radiowych jest kontrolowana przez zagranicznych właścicieli. Podobnie przedstawia się rynek prasy i portali internetowych.

Zdaniem szefa rządu najważniejsza w wypadku mediów jest obiektywność. „Zwracam uwagę na to, że uczciwość mediów, obiektywność, jest fundamentem demokracji. Ja bardzo lubię być krytykowany ale to szaleństwo, które dzieje się w niektórych mediach, jest godne ubolewania” – powiedział.
„Tymczasem narodowość mediów ma również znaczenie” – przyznał premier – „Są media, które zachowują się bardziej w porządku, ale są też takie, które ewidentnie mają ten czynnik narodowości gdzieś z tyłu głowy. I w tym przypadku na pewno należy się zastanawiać dlaczego tak jest, dlaczego tak się stało”.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział jednak przed kilkoma dniami, że temat repolonizacji mediów wróci po wyborach i będzie jednym z zadań przyszłego rządu. Zdaniem szefa KPRM Michała Dworczyka chodzi jednak nie o repolonizację per se a o rozbicie medialnych karteli, także polskich, które w swoich rękach zbyt wielką część rynku medialnego. „Takie rozwiązania funkcjonują we Francji czy w Niemczech” – dodał.

Źródło: TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij