Kraj

“RPO powinien stawać w obronie ofiar, a broni zbrodniarza”. Mocne słowa Suskiego do Bodnara

Jestem bardzo zdziwiony stanowiskiem RPO ws. zatrzymania Jakuba A.; Rzecznik powinien stawać w obronie ofiar, a w tym przypadku broni zbrodniarza – ocenił szef gabinetu premiera Marek Suski. Według niego, podczas zatrzymania Jakuba A. nie było “żadnych rzeczy, które można byłoby skrytykować”.

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur – którego zadania wykonuje RPO – dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według Adama Bodnara, użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie  kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu.

W ocenie RPO, zatrzymany mógł zostać doprowadzony na czynności procesowe bez kajdanek, a w przypadku uzasadnionej konieczności wystarczającym środkiem wydaje się stosowanie kajdanek zakładanych na ręce. Ponadto – zdaniem Bodnara – wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie go w takim stanie w czasie wykonywania czynności procesowych, “narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka”.

Zdaniem RPO, środki użyte przez służby podczas aresztowania stanowiły przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa.

Bodnar wskazał też na wątpliwości, co do właściwej realizacji prawa mężczyzny do obrony ze względy na brak obrońcy.

Suski podkreślił w piątek w TVP1, że jest bardzo zdziwiony stanowiskiem Bodnara. “Jest to zbrodnia straszliwa – ludzie zwyrodniali postępują w ten sposób. Ich zatrzymanie przez policję i przesłuchanie – jest w tym wypadku – jak najbardziej naturalne. Mówienie o tym, że można się nim było zaopiekować i stawanie w obronie, że przesłuchanie było nie o tej porze, której by sobie życzył pan Rzecznik jest dziwne” – stwierdził szef gabinetu premiera.

“Zbrodniarz, który morduje dziecko ze szczególnym okrucieństwem, to jak ma być taktowany? Mają po niego przyjechać i powiedzieć: +zapraszamy pana do radiowozu+? To chyba są kpiny” – podkreślił Suski.

Według niego, RPO powinien interweniować w obronie poszkodowanych i ofiar, a w tym przypadku – jak ocenił szef gabinetu premiera – Bodnar broni zbrodniarza. “Dziwne, chyba nie po to jest Rzecznik Praw Obywatelskich. (…) Tutaj jest zwyrodniały morderca, który został potraktowany zgodnie z procedurami” – dodał.

Jak stwierdził Suski, ws. zatrzymania Jakuba A. “nie było żadnych rzeczy, które można byłoby skrytykować”. “Nie był bity, prześladowany, poniżany. On był po prostu zatrzymany” – powiedział.

 

Źródło: PAP Autor: Anna Tustanowska
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Amerykanie rozważają wysłanie komandosów do Kijowa

0 0

Leroy Merlin sprzedaje rosyjskie produkty jako polskie?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij