Kraj

Były poseł zatrzymany. Miał handlować lewym cukrem

Były poseł Ligii Polskich Rodzin Grzegorz G. został zatrzymany wraz z 12 innymi mężczyznami przez policjantów z CBŚP. Mieli wyłudzać cukier przemysłowy i sprzedawać go jako spożywczy.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji od zeszłego roku prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej cukrem przemysłowym. Jej członkowie mieli tworzyć fikcyjne firmy przetwarzające cukier przemysłowy i przy ich pomocy kupować go od Krajowej Spółki Cukrowej.

Mechanizm przekrętu był bardzo prosty. Mężczyźni tworzyli fałszywą dokumentację która świadczyła, że kupiony przez nich cukier został przetworzony na alkohol lub syropy. Cukier następnie był sprzedawany znacznie drożej jako spożywczy. Mieli w ten sposób wprowadzić na rynek cukier o wartości prawie 20 milionów złotych, zarabiając kilka milionów na różnicy cen.

W końcu szczeciński zarząd CBŚP i Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie postanowiły działać. Niemal 150 policjantów dokonało nalotów na domy, firmy, biura i posesje w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Zabezpieczono dowody i aresztowano 13 osób zamieszanych w proceder. Znalazł się wśród nich były poseł LPR, który według śledczych miał być jednym z hersztów gangu. Według prokuratury były poseł miał wykorzystywać swoje rozległe kontakty wśród producentów cukru. Był też poszukiwany listem gończym.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy, paserstwa, prania brudnych pieniędzy oraz składania fałszywych zeznań. Trzech usłyszało dodatkowo zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych, reszta będzie odpowiadać z wolnej stopy.

Źródło: www.cbsp.policja.pl, TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij