Kraj

Wkrótce niepełnosprawni dostaną 500 plus

Stanisław Szwed, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ujawnił, że jego resort zakończył prace nad programem 500 plus dla niepełnosprawnych. Projekt trafi do sejmu już w lipcu.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd chce aby program 500 złotych dla niepełnosprawnych był procedowany jak najszybciej. Początkowo pieniądze dostaną dwie grupy najbardziej pokrzywdzonych, łącznie ok. pół miliona osób. Nowy program ma być finansowany z podatku handlowego i z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Wiceminister Szwed powiedział radiowej Jedynce, że projekt jest już gotowy i wkrótce trafi do sejmu. „Ten projekt musi trafić w lipcu na posiedzenie sejmu żebyśmy mogli dotrzymać tych terminów o których mówi pan premier” – powiedział. Pierwsze wypłaty nastąpiłyby więc jesienią.

„Program jest potrzebny bo on wesprze te osoby niepełnosprawne, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji” – zaznaczył – „Problem jest ważny, on jest też trudny do rozwiązania, bo chodzi też o określenie grupy, do której w pierwszej kolejności ta pomoc dotrze”.

Wiceminister stwierdził również, że dodatek będzie najprawdopodobniej wypłacany przez ZUS. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone. „Ważne, żeby te osoby, które to wsparcie otrzymują, otrzymały je jak najszybciej” – podkreślił.

Wiceminister ujawnił również, że po wyborach rząd ma zamiar zająć się zmianami w systemie orzekania o niepełnosprawności.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij