Świat

TSUE oskarża Niemców o dyskryminację

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że winieta za użytkowanie przez samochody osobowe niemieckich dróg jest sprzeczna z prawem. Ich zdaniem dyskryminowałaby bowiem obcokrajowców.

Niemcy planowały wprowadzenie nowych opłat za korzystanie z autostrad. Od przyszłego roku kierowcy samochodów zarejestrowanych poza Niemcami musieliby wykupywać winiety: dziesięciodniowe (od 2,50 do 25 euro), dwumiesięczne (od 7 do 50) lub roczne (do 130 euro). Obywatele Niemiec byliby za to zmuszeni do wykupienia winiety rocznej, jednak równocześnie mogliby jej koszt w całości odliczyć od podatku, czyli de facto korzystaliby z autostrad za darmo.

Takie rozwiązanie nie spodobało się Austriakom, którzy zaskarżyli je do TSUE. Ich zdaniem nowe przepisy są bowiem dyskryminujące dla obywateli innych państw UE. Poparła ją Holandia.

TSUE przychylił się do ich argumentów. We wtorkowym oświadczeniu stwierdził, że rekompensata opłaty drogowej w formie zwolnienia z podatków narusza unijne zasady dotyczące swobodnego przepływu towarów i świadczenia usług i stanowi pośrednią dyskryminację z powodu przynależności państwowej. Trybunał stwierdził też, że nowe opłaty mogą utrudnić dostęp do niemieckiego rynku gdyż właściciele zagranicznych firm będą musieli ponieść zwiększone koszty transportu, co wpłynie na cenę ich produktów i ich konkurencyjność.

„Zwolnienie z podatku od pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Niemczech skutkuje pełną rekompensatą uiszczonej przez nich opłaty za użytkowanie infrastruktury, tak że ciężar ekonomiczny wspomnianej opłaty de facto spoczywa jedynie na właścicielach i kierowcach pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich” – podkreślili sędziowie.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij