Sport

Michael Platini aresztowany! Były prezydent UEFA zatrzymany w związku z organizacją mistrzostw świata w Katarze

Były prezydent UEFA, Michael Platini, został aresztowany. Legendę francuskiej kadry piłkarskiej oraz Juventusu Turyn zatrzymano w związku ze śledztwem dotyczącym przyznania Katarowi organizacji mistrzostw świata w 2022 roku.

Platini funkcję przewodniczącego europejskiego związku piłkarskiego pełnił w latach 2007-2015. Zgodnie z ustaleniami śledczych były piłkarz m.in. Juventusu Turyn miał brać udział w procederze korupcyjnym oraz dopuścić się sfałszowania głosowania podczas wyboru gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku, których organizacja została przyznana Katarowi.

Zdarzenie miało mieć miejsce w 2010 roku, kiedy ku zdziwieniu wielu ekspertów na gospodarzy turniejów w 2018 i 2022 roku zostały wybrane kolejno Rosja oraz Katar. Szczególnie wybór drugiego z tych krajów dziwił wiele osób. A wszystko ze względu na warunki klimatyczne panujące w tym kraju oraz terminem rozgrywania mistrzostw. Dotychczas mundiale były rozgrywane na przełomie czerwca oraz lipca, tuż po zakończeniu rozgrywek ligowych. Jednak w tych miesiącach w Katarze panują niewyobrażalne upały, które z pewnością utrudniłyby grę większości reprezentacji udających się na turniej, a także zniechęciłyby kibiców do oglądania zmagań najlepszych kadr narodowych. Już wtedy wiele osób wskazywało, iż najprawdopodobniej przy wyborze arabskiego kraju doszło do przekupstwa.

Zgodnie z ustaleniami śledczych Platini miał kilkukrotnie spotkać się z przedstawicielami katarskiego związku piłkarskiego m.in. podczas śniadać w jednym ze szwajcarskich hoteli, na kilka dni przed oficjalnym głosowaniem.

Źródło: dailymail Autor: JD
Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Ankieta

Gdzie spędzisz najbliższe wakacje?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij