Kraj

Corpora dormiunt, vigilant animae – w Krakowie uroczysta msza św. w 70. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński są wśród uczestników uroczystej mszy św. w 70. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która rozpoczęła się we wtorek wieczorem w katedrze na Wawelu.

Nabożeństwu przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wśród przybyłych są także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz członkowie rządu; uroczystość na Wawelu ma charakter otwarty.

Po mszy św. przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry złożone zostaną kwiaty.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku, udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, we wrześniu 2010 r. odsłonięta została tablica ku czci ofiar katastrofy, z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i łacińską sentencją: “Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają).

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij