Kraj

Były ambasador RP w Stanach Zjednoczonych krytykuje polsko-amerykańską współpracę: “Nie uzgodniliśmy tego z Niemcami”

Podpisanie wspólnej deklaracji przez Andrzeja Dudę oraz Donalda Trumpa w kwestii zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce zostało dobrze przyjęte zarówno w naszym kraju, jak i  w USA. Jednak nowe porozumienie nie u wszystkich wywołuje pozytywne emocje, czego dowodem są słowa byłego ambasadora Polski w USA, Ryszarda Schnepfa.

– Jeżeli nie było jakieś rozmowy uzgodnieniowej z rządem niemieckim, to oczywiście jest to co najmniej nietakt dyplomatyczny – uznał dyplomata na antenie TVN24.

Schnepf tymi słowami odniósł się w programie “Kropka nad i” do wspólnego porozumienia pomiędzy Polską oraz USA w zakresie obronności. Zgodnie z umową do Polski przybędzie tysiąc amerykańskich żołnierzy, natomiast w Drawsku Pomorskim ma powstać stała baza sił USA.

Według byłego ambasadora kwestia przesunięcia amerykańskich sił, które do tej pory stacjonowały w Niemczech, powinna zostać omówiona z rządem zachodniego sąsiada Polski. Jego zdaniem Polska popełniła nietakt dyplomatyczny, który “nie wróży dobrze naszej obecności i aktywności w ramach Unii Europejskiej”.

Dyplomata dodał również, że w jego opinii wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu była elementem kampanii wyborczej.

Źródło: Do Rzeczy Autor: JD
Fot. Flickr

Polecane artykuły

0 0

Orban: możemy pomóc w odsyłaniu migrantów

0 0

Pogrom w Łodzi. Arka pokonała ŁKS 4:1

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij