Świat

Ponad 500 zatrzymań podczas demonstracji w Moskwie

Ponad 500 osób zatrzymała policja podczas środowych demonstracji w Moskwie; do północy niemal wszystkie zostały zwolnione z komisariatów – podało w czwartek radio Echo Moskwy. Komenda policji w rosyjskiej stolicy poinformowała, że noc w komisariatach spędziły cztery osoby.

Niektórzy zatrzymani twierdzili jednak, że w komisariatach na noc pozostawiono o więcej osób.

Organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji, powiadomiła o 513 zatrzymanych, Echo Moskwy informuje o blisko 550. MSW nie podało swoich danych o liczbie zatrzymanych.

Wobec niektórych osób policja sporządziła protokoły o wykroczeniu administracyjnym, jakim jest udział w demonstracji odbywającej się bez zezwolenia władz. Grozi im teraz kara aresztu.

Uczestnicy demonstracji protestowali przeciwko działaniom policji w sprawie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa i przeciwko podobnym sfingowanym sprawom karnym. Żądali ukarania osób odpowiedzialnych za bezpodstawne oskarżenie Gołunowa o przestępstwa narkotykowe.

W demonstracji wzięło udział według mediów niezależnych kilka tysięcy osób. MSW informowało o 1200 uczestnikach.

Gołunow, dziennikarz śledczy pracujący dla zarejestrowanego na Łotwie portalu informacyjnego Meduza, został zatrzymany przed tygodniem i oskarżony o próbę obrotu narkotykami. W powszechnej ocenie oskarżenia były bezpodstawne, a narkotyki, rzekomo znalezione w trakcie rewizji, zostały mu podrzucone. Meduza wiązała działania wobec dziennikarza z jego materiałami śledczymi. Sprawa szybko zyskała rozgłos, a media w Rosji wystąpiły w obronie dziennikarza, wykazując bezprecedensową solidarność. Gołunow we wtorek został zwolniony z aresztu domowego, a sprawę karną wobec niego umorzono.

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Orban: możemy pomóc w odsyłaniu migrantów

0 0

Pogrom w Łodzi. Arka pokonała ŁKS 4:1

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij