Świat

Kuriozalne komentarze w Niemczech po wizycie prezydenta Dudy w USA. “Spiegel”: „Tak Trump wyobraża sobie grzecznego sojusznika”

Tygodnik “Der Spiegel”, komentując w czwartek zapowiedź przesunięcia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski ocenia, że Warszawa jest dla Trumpa wzorowym sojusznikiem.

“Wizyta narodowo-konserwatywnego polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu pokazuje, jak Trump wyobraża sobie grzecznego sojusznika. Najpierw Duda pochwalił Trumpa i jego administrację. Następnie Trump pochwalił Dudę i na jego cześć kazał zorganizować przelot myśliwców F-35 nad Waszyngtonem. Polska chce kupić około 30 tych maszyn. Cena za sztukę – 90 mln dolarów. To oczywiście podoba się Trumpowi” – pisze na stronie internetowej lewicowo-liberalny tygodnik.

“Podobna oferta leży na stole w Niemczech, na razie nie ma jednak decyzji. Nie powinno zatem dziwić, że Trump znów je skrytykował za wydatki na obronność: Niemcy robią za mało – gderał. Jednocześnie, wprowadził do rozmów temat przeniesienia tysiąca żołnierzy z Niemiec do Polski. Koszary dla nich są już budowane przez Polaków. Możliwa nazwa: +Fort Trump+” – puentuje “Spiegel”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Duda, Donald Trump po raz kolejny skrytykował Niemcy za zbyt małe wydatki na obronność oraz za udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Oświadczył również, że do Polski zostanie prawdopodobnie przesunięta część żołnierzy USA stacjonująca w Niemczech. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jednak jeszcze podjęta. Na terenie Niemiec znajduje się 35 tys. amerykańskich wojskowych.

“USA reagują na rosnącą agresję Rosji” – tak z kolei zapowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych interpretuje tabloid “Bild”. “To, że żołnierze mają być wycofani z Niemiec, nie jest przypadkiem. Prezydent USA w przeszłości wielokrotnie narzekał na RFN, że wydaje za mało na obronność i liczy w tej sprawie na Amerykę” – tłumaczy decyzję Trumpa najpoczytniejszy nad Renem dziennik.

Trump ostrzegł również, że gazociąg Nord Stream 2 uzależnia Niemcy od Rosji, a w najgorszym wypadku może dojść do tego, że RFN stanie się jej zakładnikiem.

Monachijski “Sueddeutsche Zeitung” obawia się w związku z tym poważnych konsekwencji dla Niemiec. “Amerykański prezydent Donald Trump rozważa sankcje z powodu planowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec” – alarmuje dziennik. Przytacza przy tym argument Trumpa, że USA bronią RFN przed Rosją, a Moskwa dostaje od Berlina miliardy dolarów.

Źródło: PAP Autor: Artur Ciechanowicz z Berlina
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Orban: możemy pomóc w odsyłaniu migrantów

0 0

Pogrom w Łodzi. Arka pokonała ŁKS 4:1

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij