Świat

Pierwszy rezultat wstępnych negocjacji w sprawie Fortu Trump. Amerykanie wysyłają żołnierzy do Polski

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez amerykańskie media do Polski ma przyjechać tysiąc amerykańskich żołnierzy. Jest to efekt zakończonych wstępnych negocjacji pomiędzy polską i amerykańską stroną.

Prezydent Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką Agatą Kornhauser -Dudą przybyli w środę do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie złożą wizytę w Białym Domu. Jeszcze tego samego dnia zostaną przyjęci przez Donalda Trumpa wraz z pierwszą damą Melanią Trump. Głównym celem spotkania ma być wzmocnienie polsko-amerykańskich stosunków poprzez wzmożenie obecności sił wojskowych USA w Polsce, służących do obrony terytorialnej przez rosyjską agresją.

Szczegóły umowy wciąż pozostają owiane tajemnicą. Jednak zgodnie z ujawnionymi dotychczasowo informacjami plan “Fortu Trump” zawierają m.in. utworzenie stałej, amerykańskiej bazy w Drawsku Pomorskim, a w przyszłości także na innych obszarach. Oznaczać to także będzie zwiększenie ilości wojsk USA w Polsce. Jeszcze dziś Waszyngton ma potwierdzić, że do Polski przybędzie ok. tysiąca żołnierzy.

Obydwie strony mają być zadowolone z prowadzonych rozmów.Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że porozumienie zawiera wszystkie te elementy, których oczekiwał prezydent RP. Z kolei administracja Trumpa przekazała, że wszelkie ustalenia w sprawie “Fortu Trump” mają na celu podkreślenie zaangażowania USA w obronę regionu oraz znaczenia Polski, jako kluczowego sojusznika USA.

Źródło: Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij