Kraj

Wkrótce kupimy F-35

Polska dołączy wkrótce do grona państw, które posiadają supernowoczesne myśliwce F-35. Mariusz Błaszczak powiedział po wizycie w bazie Eglin i rozmowach z ich pilotami, że zależy mu na tym, aby proces ich wprowadzenia do służby przebiegł szybko i skutecznie.

F-35 to nowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji. Błaszczak stwierdził, że ich zakup będzie ogromnym przełomem dla zdolności obronnych polskich sił powietrznych. „To jest wyzwanie ale to jest taki element który z całą pewnością będzie odstraszał potencjalnego agresora”. Minister dodał również, że kończy się już era postsowieckiego sprzętu w polskich siłach zbrojnych i pozyskanie F-35 sprawi, że polscy piloci – którzy należą do światowej czołówki – będą mogli latać maszynami, które są nie tylko skuteczne ale także bezpieczne dla nich.

Polska wysłała zapytanie ofertowe pod koniec maja. Początkowo chcemy kupić 32 myśliwce w wersji F-35A. Minister Błaszczak stwierdził, że jest dobrej myśli i uważa, że negocjacje w tej sprawie skończą się szybko. Dzisiaj ma spotkać się z p.o. Sekretarza Obrony Patrickiem Shanahanem w Pentagonie i doradcą Trumpa Johnem Boltonem w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa. Jutro natomiast ma wziąć udział w obradach prezydenta Dudy i prezydenta Trumpa.

Minister Błaszczak podkreślił, że zakup F-35 jest jednym z elementów programu modernizacji polskiej armii, do którego należy też np. kupno systemów Patriot i Himars. Dzięki temu polskie siły zbrojne będą mogły zniechęcić potencjalnego agresora zanim ten zdecyduje się na atak na nasz kraj.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. MSgt John Nimmo Sr., Public Domain

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij