Świat

Słynny amerykański dziennik rezygnuje z publikowania karykatur – z powodu antysemityzmu

New York Times – jeden z największych i najważniejszych dzienników na świecie – zdecydował o zaprzestaniu publikowania karykatur politycznych. Nieoficjalnie wiadomo, że powodem była karykatura premiera Izraela, którą pewne środowiska uznały za antysemicką.

NYT ogłosił w poniedziałek, że dziennik zaprzestanie publikowania popularnych w amerykańskiej prasie karykatur politycznych w swojej edycji międzynarodowej. Zmiana nastąpi 1 lipca. Według oświadczenia redakcji decyzja została podjęta po długim, trwającym rok zastanowieniu i jej celem jest zbliżenie wydania międzynarodowego do wydania krajowego, które od dłuższego czasu nie publikuje już karykatur.

Sytuacja wydaje się mieć jednak drugie dno. Jeden z rysowników dziennika, Patrick Chappatte ujawnił bowiem na swoim blogu, że prawdziwym powodem była karykatura premiera Benjamina Netanjahu, którą dziennik zamieścił w kwietniu. Widać było na niej Netanjahu jako psa-przewodnika, z gwiazdą Dawida na szyi. Jego smycz trzymał ubrany w jarmułkę ślepy Donald Trump.

Obrazek został szeroko skrytykowany, także przez dziennikarzy NYT. Redakcję oskarżano o antysemityzm i nawiązywanie do motywów nazistowskiej propagandy. Redakcja szybko przeprosiła za jego publikację. „Bardzo przepraszamy za opublikowanie antysemickiej karykatury (…) i obiecujemy, że nic takiego już się nie zdarzy” – napisali w oświadczeniu – „Takie obrazki są niebezpieczne w czasach, w których na całym świecie wzrasta antysemityzm, co sprawia, że są jeszcze bardziej nie do zaakceptowania”.

Chappatte twierdzi, że to właśnie publikacja tego obrazka i związana z nią burza była prawdziwym powodem zaprzestania publikacji karykatur. Nie kryje rozżalenia z tego powodu. „Odkładam pióro z westchnieniem, że tyle lat pracy nic już nie znaczy przez jeden obrazek – nawet nie mój – który nigdy nie powinien się znaleźć na łamach najlepszej gazety na świecie”. Jego zdaniem winne są tutaj media społecznościowe, na których gromadzą się tłumy oburzonych, co powoduje, że redakcje się boją i reagują od razu, nie zostawiając miejsca na dyskusję.

NYT nie odniósł się do gorzkich słów Chappate’a chociaż w swoim oświadczeniu stwierdzili, że doceniają jego dotychczasową pracę i planują kontynuację współpracy w innej formie. Autor obrazka, który wywołał takie kontrowersje, portugalski rysownik Antonio Moreira Antunes, powiedział w kwietniu CNN, że jego zamiarem nie było szerzenie antysemityzmu.

Źródło: The Hill, Fox News Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij