Świat

Przerażające! Co czwarty Amerykanin chciałby żyć w państwie socjalistycznym

Nowe badanie przeprowadzone przez sondażownię Harris Insights & Analitics pokazuje, że coraz więcej Amerykanów chciałoby żyć w państwie socjalistycznym. Szczególnie widoczne jest to wśród kobiet.

Najnowszy sondaż pokazał, że aż 40% respondentów wolałoby żyć w państwie socjalistycznym niż w kapitalistycznym. Axios, program informacyjny HBO na zlecenie którego powstał sondaż, zauważa, że większość mężczyzn dalej woli kapitalizm ale wśród kobiet to socjalizm jest popularniejszy. Aż 55% respondentek stwierdziło, że chciałoby żyć w socjalistycznym państwie.

Taki wynik pokazuje to, o czym amerykańscy politolodzy wiedzą od dawna – amerykańskie kobiety są per capita dużo bardziej lewicowe od amerykańskich mężczyzn. Niemal wszystkie wybory jasno pokazują tą sytuację, lewicowi kandydaci niemal zawsze dostają w nich więcej głosów kobiet niż mężczyzn.

Uczestnicy sondażu zostali również poproszeni o wybranie odpowiedzi, które ich zdaniem charakteryzują socjalizm. Największą popularnością cieszyły się odpowiedzi związane z programami socjalnymi: państwową służbą zdrowia (76%), darmową edukacją (72%) i odpowiednio wysoką pensją minimalną (68%). Wielu z nich uważa, że niezbędnym elementem socjalizmu jest również kontrolowana przez państwo gospodarka (66%), regulacja własności prywatnej (61%) i związane z nią oddawanie przez rząd kontroli nad przedsiębiorstwami ich pracownikom czyli postulowane już przez Bolszewików „uspołecznianie środków produkcji” (52%), kontrolowane przez rząd media (57%) czy wysokie podatki dla bogaczy (60%).

49% Amerykanów uważa, że socjalizm nie może istnieć w demokracji i jego niezbędnym elementem jest dyktatura. Co ciekawe zaledwie 3% mniej respondentów zaznaczyło odpowiedź, że niezbędny w państwie socjalistycznym jest wybierany demokratycznie rząd.

Zwrot amerykańskiego społeczeństwa w stronę socjalizmu już teraz ma widoczny wpływ na politykę. Jeszcze nie tak dawno temu słowo „socjalista” uważano tam za obelgę a tamtejsza lewica była wręcz prawicowa z europejskiego punktu widzenia. Podczas ostatnich wyborów prezydenckich Bernie Sanders, który otwarcie nazywał się socjalistą, zajął jednak drugie miejsce w prawyborach Demokratów. Obecnie sondaże też dają mu drugie miejsce, ale wielu innych kandydatów składa jeszcze bardziej radykalne propozycje od niego.

Skręt Ameryki na lewo będzie wkrótce widoczny jeszcze bardziej. Kolejne sondaże pokazują bowiem, że socjalistyczne idee są szczególnie popularne wśród młodych Amerykanów – a oni wkrótce będą stanowić dużą część elektoratu, co nie pozostanie bez wpływu także na amerykańską prawicę.

REDAKCJA POLECA:

Tam Kim Dzong Un morduje swoich przeciwników. Znaleziono miejsca egzekucji

Źródło: Axios Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij