Kraj

Prezydent Duda wyruszy do USA. Wiemy, co będzie tam robił

Prezydent Andrzej Duda wyruszy dziś do USA. Znamy już program jego wizyty.

Andrzej Duda z pierwszą damą oraz członkami delegaci polskiego rządu wyleci do USA dzisiaj po południu. Oprócz pary prezydenckiej do USA udadzą się między innymi szef MSZ Jacek Czaputowicz czy minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który odegra istotną rolę podczas tej wizyty, przebywa w USA już od poniedziałku.

Wizyta pary prezydenckiej rozpocznie się oficjalnie jutro w południe czasu waszyngtońskiego od ceremonii powitalnej. Podczas niej prezydent Trump i jego małżonka oficjalnie powitają najwyższego przedstawiciela RP na ziemi amerykańskiej.

Po powitaniu pary prezydenci udadzą się na rozmowę do Gabinetu Owalnego. Wkrótce dołączą tam do nich przedstawiciele delegacji obu stron. Głównym tematem rozmów będzie kwestia zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce. Szef gabinetu prezydenta Jacek Czaputowicz ogłosił już wczoraj, że rozmowy w tej sprawie uległy w ostatnim czasie przyspieszeniu i jest już gotowa deklaracja polityczna. Po rozmowach odbędzie się wspólna konferencja prasowa obu prezydentów, w jej trakcie ma być podpisana deklaracja.

Po południu para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym na ich cześć w Białym Domu. Następnego dnia zakończy się oficjalna część wizyty i rozpocznie część robocza. Pierwszym jej punktem ma być spotkanie się w teksańskim Houston z burmistrzem Sylvestrem Turnerem. Wieczorem prezydent zobaczy się z przedstawicielami Polonii. Podczas tego spotkania wręczy odznaczenia szczególnie zasłużonym działaczom polonijnym.

W piątek prezydent Duda spotka się z sekretarzem energii Rickiem Perry’m oraz przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych. Szef gabinetu prezydenta ujawnił, że rozmowy będą dotyczyć nie tylko współpracy w sektorze gazowym ale także rozszerzenia jej na inne dziedziny energetyki. Niewykluczone, że ich efektem będą oficjalne dokumenty.

Po południu prezydent w towarzystwie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego odwiedzi MD Anderson Cancer Center, centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksańskiego. W trakcie tej wizyty podpisana zostanie deklaracja dotycząca podjęcia przez tą placówkę współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Współpraca ta ma obejmować pozyskanie przez Polskę nowych technologii walki z rakiem.
W sobotę prezydent będzie świadkiem testu dronów zorganizowanego przez największy polsko-amerykański projekt testowania bezzałogowców NIAS-NASA-ILOT. Następnie prezydent Duda weźmie udział w ceremonii otwarcia Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji zorganizowanego w Muzeum Sztuki w Reno (Newada).

W niedzielę para prezydencka uda się do Kalifornii. W San Jose odbędzie się spotkanie z Polonią i, podobnie jak w Teksasie, ceremonia wręczenia odznaczeń. W poniedziałek prezydent natomiast spotka się z przedstawicielami Doliny Krzemowej. Szczerski podkreślił, że prezydentowi zależy głównie na spotkaniu z tymi, którzy są już obecni w Polsce i skłonieniu ich do dalszych inwestycji w naszym kraju. Para prezydencka odwiedzi też siedzibę Google, gdzie spotka się z Susan Wojcicki, prezesem Youtube, Kentem Walkerem, wiceprezesem Google ds. międzynarodowych oraz polskimi inżynierami pracującymi dla tej korporacji. Wieczorem prezydent otworzy Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii w Menlo Park

REDAKCJA POLECA;

Wkrótce kupimy F-35

Źródło: Niezależna.pl Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij