Świat

Obraz Leonarda Da Vinci odnalazł się na jachcie saudyjskiego księcia

Obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa autorstwa Leonarda Da Vinci został sprzedany dwa lata temu za rekordowe 450 milionów dolarów. Portal Artnet.com odkrył, że jego nabywcą był saudyjski książę i następca tronu Mohammed Bin Salman.

Salvator Mundi (łac. Zbawiciel Świata) został namalowany przez Leonarda pomiędzy 1506 i 1513 rokiem dla króla Francji Ludwika XII. Po śmierci jego żony Anny Bretońskiej arcydzieło zostało podarowane zakonowi w Nantes. Po jego kasacji przeszło przez ręce wielu prywatnych właścicieli aż trafiło do Dymitrija Rybołowlewa, rosyjskiego miliardera, który w 2017 roku sprzedał go za ogromną kwotę 450 milionów dolarów – pomimo kontrowersji co do tego, czy Leonardo na pewno był jego autorem. Nowy nabywca chciał pozostać anonimowy i wielu kolekcjonerów sztuki zastanawiało się kim jest.

Portal Artworld.net przeprowadził własne śledztwo. Ich zdaniem nabywcą Leonarda okazał się saudyjski następca tronu, książę koronny Mohammed Bin Salman. Portal powołał się na dwie osoby bezpośrednio zaangażowane w transakcję, których tożsamości jednak nie ujawniono. Pośrednikiem pomiędzy MBS i domem aukcyjnym miał być inny saudyjski książę, który kupił obraz w jego zastępstwie.

Według portalu obraz zdobi obecnie kajutę na Serene – jednym z największych prywatnych jachtów na świecie, który MBS kupił w 2015 od rosyjskiego potentata przemysłu wódczanego Juriego Szeflera. Wiele osób martwi się, że warunki panujące na jachcie nie są odpowiednie dla tak cennego dzieła. Artnet ujawnia jednak, że obraz zostanie na jego pokładzie tylko do czasu kiedy Arabia Saudyjska skończy budowę planowanego centrum kulturalnego w Al-Ula. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie. Projekt jest bowiem dopiero we wstępnej fazie.

Źródło: Artworld.net Autor: WM
Fot. Wikipedia/Public Domain

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij