Świat

“Mężczyzną i kobietą ich stworzył”. Mocne stanowisko Watykanu wobec gender

Stolica Apostolska oficjalnie sprzeciwiła się ideologii gender. W nowym dokumencie ostrzegają przed narzucaniem jej w szkolnictwie.

Kongregacja Edukacji Katolickiej wydała dokument pod tytułem „Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji”. Sprzeciwia się w nim narzucaniu siłą ideologii gender jako jedynie słusznej i eliminowaniu innych poglądów z edukacji pod zarzutem bycia przestarzałymi.

Prefekt KEK Giuseppe Versaldi stwierdził, że teoria gender, zwłaszcza w swoich najradykalniejszych odmianach oddala się od natury i prawdy, podporządkowując je emocjom. W ten sposób tożsamość płciowa staje się płynna, uzależniona od chwilowej zachcianki. Gender chce zlikwidować tożsamość płciową opartą na biologicznych różnicach, co jego zdaniem stanowi zagrożenie dla tradycyjnej rodziny.

Podczas prezentacji nowego dokumentu kardynał Versaldi podkreślił, że wprawdzie odpowiedzią kościoła na gender jest antropologia chrześcijańska, ale nie potrzeba argumentów odwołujących się do wiary aby wykazać fałsz i bezsens gender. Jego zdaniem rola ciała w określaniu tożsamości osoby. Kardynał podkreślił, że dziecko rozwija swoją tożsamość płciową w kontakcie z rodzicami i wszelkie „trzecie płcie” czy „płcie neutralne” to wymysł ideologów nie znajdujący potwierdzenia w faktach.

Watykan oddziela jednak ideologię gender od studiów gender. Te drugie zawierają w sobie elementy, które Watykan może uznać za przydatne i zgodne z chrześcijaństwem, jak równa godność mężczyzn i kobiet czy wychowanie w szacunku do drugiego człowieka. Studia gender mogą również zapewnić narzędzia naukowe które pomogą w zrozumieniu interakcji pomiędzy płciami.

Zdaniem KEK popularność gender jest symptomem kryzysu jaki przeżywa dzisiaj antropologia jak i sama edukacja, który spowodował zamęt w naszym postrzeganiu tego kim jest człowiek i co powinien przekazywać przyszłym pokoleniom. Zdaniem kościoła coraz częściej zapominasię o tym, że człowiek jest bytem integralnym i nie można izolować pojedynczych elementów jego jestestwa i nimi manipulować.

Źródło: vaticannews.va Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij