Kraj

Koniec negocjacji w sprawie Fort Trump

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski ujawnił, że zakończono negocjacje w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jeżeli zostanie zaakceptowane przez prezydentów Polski i USA, to być może podpiszą je już za dwa dni.

Na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Szczerski potwierdził, że negocjatorzy obu stron zakończyli już swoją pracę. Teraz wynegocjowana przez nich umowa zostanie przedstawiona prezydentowi Trumpowi i prezydentowi Dudzie. Jeżeli im się spodoba to być może zostanie przyjęta już 12 czerwca, podczas wizyty prezydenta RP w Waszyngtonie.

Początkowo planowano, że negocjacje nad tą umową będą dłuższe i zostanie podpisana dopiero podczas jesiennej wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Szczerski stwierdził jednak, że dzięki ciężkiej pracy negocjatorów, głównie z MON i Pentagonu, oraz woli politycznej obu stron udało się znacznie przyspieszyć ten proces.

Zdaniem Szczerskiego nowa umowa pozwoli Polsce stać się „centrum dystrybucji bezpieczeństwa dla całego regionu w oparciu o sojusz polsko-amerykański”. Podkreślił, że za porozumieniem politycznym wkrótce powinno dojść porozumienie techniczne.

Polska od dawna zabiegała o zwiększenie obecności militarnej USA. Na razie nie wiadomo czy wynegocjowana umowa będzie dotyczyć budowy Fort Trump, jak w żartach nazwał stałą bazę amerykańską Andrzej Duda. Amerykańskie media jakiś czas temu twierdziły, że zwiększenie obecności wojsk USA jest niemal pewne, ale nie będą miały u nas swojej stałej bazy. Niedługo zapewne dowiemy się na co zgodzili się negocjatorzy.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij