Świat

Iran znowu grozi Europie

Minister Spraw Zagranicznych Iranu wezwał państwa Europy do normalizacji stosunków gospodarczych z Republiką Islamską. Zagroził, że w przeciwnym razie spotkają je konsekwencje.

W zeszłym roku prezydent Donald Trump ogłosił, że USA wycofuje się z tzw. Iran Deal, jak media nazywają umowę pomiędzy Iranem, stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i UE. Miała ona na celu powstrzymanie irańskiego programu nuklearnego zanim umożliwi Republice stworzenie bomby atomowej – w zamian za ograniczenie go obiecano zdjęcie części sankcji.

Według USA Iran nie dotrzymywał warunków umowy. Obawiano się również, że jego program rakiet balistycznych może stanowić zagrożenie dla innych państw w regionie. Wycofanie się USA z umowy JCPOA i nałożenie na Republikę kolejnych sankcji postawiło jednak w trudnej sytuacji europejskich sygnatariuszy, którzy podzielają część obaw USA ale nie chcą się z niej wycofać. Pomimo zapowiedzi państw UE, że firmy handlujące z Iranem będą chronione przed amerykańskimi sankcjami wiele z nich wycofało się z obawy o utratę lukratywnego amerykańskiego rynku.

„Europejczycy nie są w pozycji aby krytykować Iran za rzeczy, które wykraczają poza JCPOA” – powiedział w państwowej telewizji w niedzielę minister Zarif – „ Europejczycy i inni sygnatariusze JCPOA powinni znormalizować stosunki handlowe z Iranem”.
Minister zapowiedział, że w przeciwnym wypadku Iran podejmie kroki odwetowe. Mają polegać na rezygnacji z dalszych postanowień umowy. „Wstrzymamy nasze zaangażowanie albo podejmiemy inne akcje w zależności od ich działań” – zapowiedział.

To nie jest pierwsza podobna groźba Teheranu. W zeszłym miesiącu rząd Republiki zapowiedział rezygnację z dotrzymywania kilku postanowień umowy. Zagroził również, że w ciągu 60 dni rozpocznie ponownie wzbogacanie uranu poza określone umową normy jeśli państwa UE nie ochronią go przed amerykańskimi sankcjami.

Gniew Irańczyków wzbudził również prezydent Macron, który powiedział niedawno, że Francja ma te same cele wobec Iranu co USA: sprawienie, że nie opracują broni atomowej, ograniczenie programu rakiet balistycznych i przeciwdziałanie jego aktywności w rejonie.
„Ostatnie uwagi francuskiego prezydenta podczas spotkania z Trumpem były haniebne i niedorzeczne” – powiedział spiker irańskiego parlamentu Ali Larijani – „Komentarz Macrona nie zgadzał się z tym, co mówił podczas spotkań i przez telefon naszemu prezydentowi”.

Według agencji Reuters niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Mass odwiedzi w przyszłym tygodniu Iran aby poszukiwać kompromisowego rozwiązania które pozwoli ocalić umowę. Jednak w sytuacji, w której USA nie chcą się zgodzić na jakiekolwiek złagodzenie sankcji, znalezienie go może okazać się niemożliwe.

Źródło: Reuters Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij