Sport

Wspaniała postawa polskich kibiców przed meczem z Macedonią

Polscy kibice przy okazji wieczornego meczu biało-czerwonych z reprezentacją Macedonii Północnej w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy 2020 przywieźli do Skopje książki dla miejscowej Polonii i słodycze dla dzieci z sierocińca.

“W całej Macedonii mieszka około 500 Polaków. To są głównie kobiety, które wyszły tutaj za mąż. Słyszałyśmy, że w stosunku do polskich kibiców są pewne obawy. No cóż, wszędzie zdarzają się nieprzyjemne incydenty. Jednak Macedończycy bardzo cenią Polaków i ich kulturę” – powiedziała przewodnicząca klubu polonijnego Teresa Prokopowicz Saurek mieszkająca w Skopje od 30 lat.

Polscy kibice przywieźli książki dla lokalnej Polonii w ramach inicjatywy “Kibice dla rodaka”. Wcześniej takie akcje przeprowadzone były dla Polaków mieszkających w Kazachstanie, Rumunii, Armenii i Moskwie.

Tym razem oprócz książek polscy fani przywieźli także słodycze dla dzieci z sierocińca im. Matki Teresy z Kalkuty. Spotkanie z kibicami odbyło się na plebanii katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skopje. Proboszcz tej parafii opiekuje się sierocińcem wspólnie z zakonnicami. W katedrze raz w miesiącu odprawiana jest msza święta w języku polskim przez kapelana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie.

W spotkaniu z kibicami uczestniczyła również tłumaczka, która w 2003 roku doznała poważnych obrażeń po wybuchu miny-pułapki w macedońskim mieście Sopot. W wybuchu zginęło dwóch polskich żołnierzy.

W sumie na stadionie spodziewanych jest około 2,5 tys. polskich kibiców. Z powodu obaw przed nimi część lokalnych mieszkańców rezygnowała z wynajęcia Polakom swoich mieszkań.

“Przed wyjazdem otrzymałem wiadomość od właściciela, że polscy kibice są jednymi z najgroźniejszych na świecie i jego rodzina obawia się wynająć nam mieszkanie. Drugi właściciel miał więcej zrozumienia dla nas” – przyznał Andrzej.

Dzień przed meczem doszło do zatrzymania polskich kibiców w jednej z restauracji mieszczącej się przy placu centralnym.

W kwalifikacjach Euro 2020 biało-czerwoni, którzy wiosną pokonali Austriaków 1:0 i Łotyszy 2:0, z kompletem punktów otwierają tabelę grupy G. Po cztery zgromadziły zespoły Macedonii Północnej i Izraela, który Polacy podejmą w poniedziałek w Warszawie.

Początek meczu Macedonia Północna – Polska o godz. 20.45.

 

Źródło: PAP Autor: Ze Skopje Marcin Cholewiński
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij