Rozrywka

Rosjanie chcą stworzyć własną wersję “Czarnobyla” – o bohaterskich agentach KGB

Pięcioodcinkowy miniserial HBO „Czarnobyl” stał się fenomenem i jest jednym z najlepiej ocenianych seriali w historii. Niektórym Rosjanom nie spodobało się jednak takie przedstawienie ich historii – i teraz planują stworzenie własnego serialu o katastrofie w Czarnobylu.

Miniserial w reżyserii Johana Rencka otrzymał świetne recenzje i cieszy się ogromną popularnością wśród widzów. Także w Rosji, gdzie według Moscow Times stał się fenomenem kulturowym.

Nie wszystkim Rosjanom spodobało się jednak to jak amerykańska stacja przedstawiła ich historię. Tamtejsze media, szczególnie te pod kontrolą rządu lub z nim sympatyzujące, rozpoczęły przeciwko niemu swego rodzaju krucjatę. Regularnie pojawiają się w nim artykuły krytykujące dzieło HBO. Komsomolska Prawda, najpopularniejsza gazeta w Rosji, zarzuciła nawet, że serial powstał na zlecenie konkurentów rosyjskiego Rosatomu i ma za zadanie oczernić możliwości energii nuklearnej w ich państwie. Argumenty i Fakty, popularna szczególnie wśród starszych Rosjan gazeta, stwierdziła za to, że serial jest karykaturą Rosji, w której „brakuje wyłącznie niedźwiedzi i akordeonów”.

Rosjanie postanowili w końcu, że wyprodukują własny serial o katastrofie z 1986 roku. Produkcję ma sfinansować należąca do Gazprom Media telewizja NTV a reżyserem zostanie Aleksiej Muradow.

Rosyjski serial, w przeciwieństwie do tego amerykańskiego, ma koncentrować się nie na samej katastrofie i jej następstwach a na teorii spiskowej według której stali za nią Amerykanie. „Jedna teoria twierdzi, że Amerykanie zinfiltrowali elektrownię w Czarnobylu i wielu historyków temu nie zaprzecza” – powiedział reżyser – „że w dniu katastrofy agent wrogiego wywiadu był tam obecny”. Głównymi bohaterami serialu mają być bohaterscy agenci KGB, którzy próbują powstrzymać sabotaż w wykonaniu agentów CIA.

Czernobyl nie jest już w Rosji tematem tabu ale tamtejsze władze nie lubią o nim wspominać. W zasadzie oficjalnie mówi się o nim tylko z okazji okrągłych rocznic.

REDAKCJA POLECA:

Rosyjski dziennikarz pisał o korupcji wśród moskiewskich urzędników. Został zatrzymany i oskarżony o przestępstwa narkotykowe

Źródło: avclub.com Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij