Świat

Rosjanie przetestowali nową broń. Ma ich chronić przed amerykańskimi rakietami

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że siły obrony przeciwlotniczej dokonały testu nowej rakiety przechwytującej. Nowa rakieta ma stać się częścią tarczy antyrakietowej, która ochroni Rosję przed potencjalnym atakiem.

Według informacji ministerstwa nowy pocisk osiąga prędkości hipersoniczne czyli przekraczające mach 5. Na razie nie wiadomo o ile je przekraczają. Najszybszy obiekt latający to amerykański bezzałogowiec Boening X-43, który w 2004 roku osiągnął prędkość mach 9,6. Rosyjska rakieta ma służyć do przechwytywania innych pocisków.

Testowe odpalenie nowej rakiety miało miejsce na poligonie rakietowym Sary-Szagan w Kazachstanie. „Po serii prób nowa rakieta przechwytująca potwierdziła swoje charakterystyki i zakończyła sukcesem zadanie poprzez precyzyjne uderzenie w zadany cel” – powiedział agencji TASS Władimir Sergijenko, zastępca dowódcy obrony rakietowej Rosji.

Amerykanie na razie nie mają niczego podobnego w swoim arsenale. USA były jednym z pionierów prac nad hipersonicznymi pociskami rakietowymi, ale w ostatnich latach ich program został mocno w tyle. W zeszłym roku Departament Stanu stwierdził, że w związku z postępami Rosjan i Chińczyków w tym temacie opracowanie możliwości hipersonicznych zostanie uznany za najwyższy priorytet.

Źródło: TASS Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij