Świat

Rosjanie nie chcą wizyty papieża

Metropolita wołokołamski Hilarion – osoba numer 2 w moskiewskiej cerkwi – powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiej Katolickiej Agencji Informacyjnej, że w Moskwie nie ma na razie warunków do przyjęcia wizyty papieża.

Metropolita Hilarion stwierdził, że ewentualna wizyta papieża Franciszka w Rosji „nie jest na agendzie naszych stosunków dwustronnych”. Hilarion jest szefem Wydziału Zewnętrznego Stosunków Kościelnych czyli cerkiewnej dyplomacji.

Metropolita ujawnił, że wielu rosyjskich biskupów, duchownych i samych wiernych nie jest gotowych na wizytę Franciszka. „Nie chcemy, by nasze relacje zepsuły się z powodu tych nastrojów” – powiedział – „Wolimy iść naprzód stopniowo, bez gwałtownych kroków”.

Zdaniem metropolity wzajemne stosunki pomiędzy Cerkwią i Kościołem rozwijają się we właściwym kierunku. Ocenił, że bardzo ważnym wydarzeniem dla Cerkwi było historyczne spotkanie papieża z patriarchą Cyrylem w Hawanie i będące jego efektem przybycie do Rosji z włoskiego Bari relikwii świętego Mikołaja.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Andrew Medichini / POOL

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij