Świat

Walka z aborcją to “ekstremistyczna nienawiść i tortury”. Szokujące słowa komisarz ONZ

Kate Gilmore, wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka powiedziała brytyjskiemu The Guardian, że obecna polityka USA w sprawie aborcji to forma ekstremistycznej nienawiści i prowadzi do tortur kobiet. Odnosiła się między innymi do fali ustaw antyaborcyjnych wprowadzanych ostatnio przez prawicowe stany.

„To jasne, że to tortury – to pozbawienie prawa do zdrowia” – powiedziała Gilmore – „Nie mówiliśmy o tym w taki sam sposób, w jaki mówimy o innych formach ekstremistycznej nienawiści, ale to jest oparta na płci przemoc wobec kobiet, nie ma co do tego wątpliwości”.
Gilmore przypomniała również, że członkowie komisji ekspertów, która miała monitorować 9 kluczowych międzynarodowych instrumentów praw człowieka – jak w ONZ nazywa się traktaty międzynarodowe i inne umowy istotne dla kwestii praw człowieka – stwierdzili, że zakaz aborcji stanowi ich naruszenie.

Gilmore stwierdziła również, że wprowadzenie przez kilka amerykańskich stanów ustaw antyaborcyjnych i wysiłki administracji Donalda Trumpa w stronę ograniczenia przemysłu aborcyjnego to „kryzys wymierzony w kobiety”. Oskarżyła o jego zorganizowanie „zorganizowane, bardzoe ekstremistyczne grupy” – szczególnie organizacje konserwatywne i chrześcijańskie. Jej zdaniem organizacje te prowadzą atak na „prawdę, naukę i uniwersalne wartości i normy”.

Źródło: Guardian Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij