Świat

Papież beatyfikował męczenników komunizmu

Podczas ostatniego dnia wizyty w Rumunii papież beatyfikował siedmiu grekokatolickich biskupów, którzy byli więzieni i prześladowani przez komunistyczny reżym.

Celebrując Boską Liturgię – grekokatolicki odpowiednik Mszy Świętej – papież Franciszek ogłosił beatyfikację siedmiu grekokatolickich biskupów, którzy byli ofiarami rządzących Rumunią komunistów. W liturgii – pierwszej takiej w pontyfikacie Franciszka – wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Nowi błogosławieni to Iuliu Hossu, który za swoją niezgodę na przyłączenie kościoła grekokatolickiego do prawosławia zapłacił wieloletnim więzieniem, Valeriu Traian Frentiu i Vasile Aftenie, którzy trafili do ciężkiego więzienia w Dragoslavele i do przekształconego w obóz koncentracyjny klasztoru Caldarusani, Ioan Suciu i Tit Liviu Chinezu, którzy zmarli w więzieniu w Sighet, Ioan Balan, który został osadzony w klasztorze w Samurcasesti oraz Aleksander Rusu, który po wielu latach spędzonych w komunistycznych więzieniach odważył się napisać list w obronie kościoła grekokatolickiego, za co został skazany na 25 lat ciężkich robót i ostatecznie zmarł w więzieniu.

„W obliczu gwałtownego ucisku reżimu okazali wzorową wiarę i miłość dla swojego ludu” – powiedział o biskupach papież podczas celebracji na Polu Wolności w Blaju – „Z wielką odwagą i męstwem wewnętrznym zgodzili się na ciężkie uwięzienie i wszelkiego rodzaju znęcanie się by nie zaprzeć się przynależności do swojego umiłowanego Kościoła”. Papież podkreślił też, że ci męczennicy „przywrócili i pozostawili narodowi rumuńskiemu cenne dziedzictwo, które możemy podsumować w dwóch słowach: wolność i miłosierdzie”.

Rządzący Rumunią po wojnie socjalistyczny reżym deklarował się oficjalnie jako ateistyczny, ale rumuńscy komuniści współpracowali z tamtejszym kościołem prawosławnym. W zamian za ich poparcie i współpracę – szacuje się, że nawet 80% kapłanów wspólpracowało z Securitate, rumuńką bezpieką – komuniści zlikwidowali grekokatolicki Rumuński Kościół Zjednoczony z Rzymem. Jego świątynie zostały przekazane prawosławnym a wierni i kapłani zostali zmuszeni do zmiany wyznania. Ci, którzy nie chcieli porzucić władzy Rzymu, byli przez komunistów prześladowani aż do upadku Ceasescu.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij