Świat

Świetny wynik skrajnej prawicy w Niemczech. W Saksonii AfD silniejsza niż CDU

Po przeliczeniu jednej czwartej głosów oddanych w wyborach do PE w Saksonii prowadzi narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) przed rządzącą tam CDU. Wschodnioniemiecki land wybiera jesienią lokalny parlament.

Według cząstkowych wyników AfD zdobywa w Saksonii 30,6 proc. poparcia i zajmuje pierwsze miejsce. CDU ma 27,7 proc. poparcia. Pozostałe ugrupowania są daleko w tyle. Partia Lewica zdobywa 9,7 proc. głosów; SPD – 7,5 proc.; Zieloni – 5,2 proc.; FDP – 4,5 proc.

AfD wyprzedziła CDU w Saksonii również w wyborach do Bundestagu w 2017 roku.

Szef struktur narodowo-konserwatywnego ugrupowania w tym landzie Joerg Urban jeszcze przed zamknięciem lokali był pewien dobrego wyniku. “W porównaniu z wyborami sprzed pięciu lat AfD udało się zbudować szersze poparcie” – mówił. Przypomniał, że żadnej partii w powojennej historii Niemiec nie udało się w ciągu sześciu lat od chwili powstania wejść do wszystkich parlamentów krajowych i w każdych kolejnych wyborach dostawać więcej głosów.

Wyniki wyborów w Saksonii, gdzie uprawnione do głosowania są 3,3 mln osób, nie są reprezentatywne dla całych Niemiec. 1 września odbędzie się tam jednak głosowanie do landowego parlamentu. Przegrana z AfD byłaby dla rządzącej od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku CDU prestiżową porażką. Mogłaby też uruchomić efekt kuli śnieżnej, przyczyniając się do dalszego umocnienia prawicowego ugrupowania i osłabienia chadecji.

Źródło: PAP Autor: Artur Ciechanowicz z Berlina
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij