Kraj

Lech Wałęsa uważa, że to Niemcy powinni odbudować Europę

Były prezydent Lech Wałęsa napisał na Twitterze, że Niemcy powinny uporządkować Europę. Stwierdził, że będzie im do tego potrzebna Unia Europejska.

Wałęsa napisał na swoim Twitterze, że jego pokoleniu los postawił dwa wielkie zadania. Pierwszym było usunięcie podziałów, które hamujących rozwój w Europie i świecie. Jego zdaniem w osiągnięciu tego zadania największy udział miała Solidarność.

Drugim wielkim zadaniem miała być integracja europejska. „Natomiast do drugiego wielkiego zadania, największe predyspozycje mają Niemcy i to oni powinni poprowadzić zjednoczenie i uporządkowanie Europy” – napisał na Twitterze były prezydent. Jego zdaniem do realizacji tego zadania potrzebne są organizacje takie jak UE a Niemcy są na tyle potężnym krajem, że mogą sobie z tym poradzić. „Jestem praktycznym realistą, nie wystarczy chcieć trzeba jeszcze móc”.

Jak informuje telewizja Republika Lech Wałęsa wziął niedawno udział w wiecu Europejskiej Partii Ludowej w Monachium, gdzie poparł kandydaturę Manfreda Webera na szefa Komisji Europejskiej. Także tam miał wezwać Niemcy do przewodzenia Europie i przygotowania jej na nowe czasy, za co dostał owację na stojąco od niemieckich polityków.

W bardzo podobnym tonie wypowiedział się po oddaniu głosu w eurowyborach. „Więc, żeby uwierzyć, żeby budować, to trzeba w obecnej epoce słowa przekonać się do budowania. Ja się zastanawiam jako rewolucjonista, czy jeszcze nabijemy sobie guzów i ile jeszcze krwi upuścimy, żeby wejść na właściwą drogę. To mnie zastanawia. Ja bym chciał, żeby wystarczyło już tych krzywd i żeby zwyciężała mądrość, uczciwość i solidarność „ – powiedział dziennikarzom – „Uważam, że największa rola w odbudowaniu Europy należy dziś do Niemiec. To, co mówiłem wczoraj w Niemczech – tę rolę powinny wypełnić Niemcy, bo mają największe możliwości, najlepiej stoją ekonomicznie, więc oni powinni organizować dobrą budowlę tej Europy

Źródło: Republika, Niezależna Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij