Kraj

Jarosław Kaczyński: w żadnym wypadku nie będziemy płacili za niemieckie zbrodnie

W żadnym wypadku nie będziemy płacili za niemieckie zbrodnie – powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o roszczenia żydowskie. Przekonywał, że “tylko i wyłącznie rządy Prawa i Sprawiedliwości gwarantują to, że nie będziemy płacili”.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o roszczenia żydowskie podkreślił, że “w żadnym wypadku nie będziemy płacili za niemieckie zbrodnie i samo żądanie tego rodzaju jest skandalem”. Zaznaczył, że “tylko i wyłącznie rządy Prawa i Sprawiedliwości gwarantują to, że nie będziemy płacili”.

“Przedstawiciele środowisk żydowskich, które by chciały uzyskać te pieniądze, bardzo liczą na zmianę władzy w Polsce i wcale tego nie ukrywają” – podkreślił lider PiS w TVP.

Kaczyński przekonywał, że “jedyną gwarancją tego, że nie będziemy mieli tego kolejnego obciążenia i nie będziemy także moralnie skompromitowani, bo to jest w gruncie rzeczy powiedzenie, że my jesteśmy współodpowiedzialni za niemieckie zbrodnie, jest Prawo i Sprawiedliwość i rządy Prawa i Sprawiedliwości”.

W grudniu 2017 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST), zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjął izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. przez aklamację przyjęła ją Izba Reprezentantów. Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę w maju 2018 r.

Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA został zobowiązany do przedstawienia – w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie – sprawozdania z realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

Deklaracja ta – przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu – jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad, mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic, dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź spadkobiercom. Ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

 

 

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Krzykowska
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Polecane artykuły

0 0

Orban: możemy pomóc w odsyłaniu migrantów

0 0

Pogrom w Łodzi. Arka pokonała ŁKS 4:1

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij