Kraj

Polska Agencja Kosmiczna pozostanie w Gdańsku

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała, że siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej pozostanie w Gdańsku. Ujawniła również, że PAK zwiększy zatrudnienie.

W listopadzie zeszłego roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o PAK, który zakładał między innymi przeniesienie jej siedziby z Gdańska do Warszawy. Jak poinformowała minister Emilewicz, pomysł ten wzbudził zastrzeżenia wielu posłów, naukowców i gdańskich radnych. Argumentowano, że to właśnie w Pomorskiem działa wiele uczelni, parków technologicznych i firm, które specjalizują się w branży kosmicznej.

Rząd postanowił wziąć te argumenty pod uwagę. „Zdecydowaliśmy się, po dłuższej analizie, pozostawić siedzibę PAK w Gdańsku” – poinformowała minister. Dodała także, że ma nadzieję, że proces legislacyjny zakończy się w połowie przyszłego miesiąca.

Minister Emilewicz stwierdziła, że główną treścią nowelizacji ustawy o PAK nie jest jednak jej siedziba a „przede wszystkim zdefiniowanie nowej roli Agencji, wpisanie takiej mocno służebnej roli w zakresie określania technologii, które chcemy w Polsce rozwijać, wsparcie dla administracji – zarówno sektora obronnego jak i cywilnego”.

Minister Emilewicz przypomniała, że sektor kosmiczny jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. W 2014 roku, kiedy utworzono PAK, liczba firm z branży kosmicznej wynosiła ok. 30, dzisiaj jest ich już dziesięć razy więcej. 2/3 z wynoszącej 50 milionów euro składki na Europejska Agencję Kosmiczną wraca do polskich naukowców i inżynierów. Pod koniec zeszłego roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem europejskiego konsorcjum Space Surveillance and Tracking (SST), dzięki czemu polskie podmioty będą mogły brać udział w przedsięwzięciach finansowanych z funduszy UE.

Głównymi celami PAK na następne lata będzie budowa mikrokonstelacji satelitów i poprawa wykorzystania danych, które obecnie są już dostępne. Pozwoli to na większą suwerenność w dziedzinie obserwacji ziemi i rozbudowę usług, które będą przydatne zarówno dla sektora obronnego jak i cywilnego – na przykład satelitarne monitorowanie upraw w rolnictwie. Docelowo Polska chce co najmniej uczestnictwa w europejskiej puli branży kosmicznej na poziomie 3% do 2030 roku.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij