Kraj

A. Dulkiewicz o obchodach 4 czerwca: “To będzie święto obywateli, obywateli świadomych społecznie”

Ponad 350 samorządowców zgłosiło już chęć udziału w spotkaniu planowanym w Gdańsku z okazji Święta Wolności i Solidarności. W specjalnych namiotach, które staną w sąsiedztwie pl. Solidarności, swoje stoiska będzie miało ponad 200 organizacji pozarządowych.

O zaplanowanych w strefie samorządowej i społecznej działaniach, które złożą się na Święto Wolności i Solidarności organizowane w Trójmieście dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, poinformowano w czwartek na konferencji prasowej zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności (ECS).

W konferencji udział wzięli m.in. prezydenci: Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Sopotu Jacek Karnowski, Gdyni Wojciech Szczurek, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski.

“Święto wolności i Solidarności, wielokrotnie o tym mówiliśmy, to dwa filary: filar samorządowy i filar społeczny oparty na organizacjach społecznych” – zaznaczyła Dulkiewicz. Dodała, że obchody rocznicy 4 czerwca to “święto obywateli, obywateli świadomych społecznie, samorządowo i patriotycznie”. Podkreśliła, że to organizacje pozarządowe “aktywnie współtworzą Święto Wolności i Solidarności”. Przypomniała, że w ramach obchodów na terenie sąsiadującym z ECS i pl. Solidarności, staną namioty, w których gościć będą organizacje pozarządowe z całego kraju.

Według Bendykowskiego, pierwotnie planowano, że w strefie tej, w kilku namiotach, znajdą dla siebie miejsce przedstawiciele około 120 organizacji pozarządowych. “To, z czym się zetknęliśmy, to swoisty kryzys urodzaju, ale to jest dobry kryzys” – powiedział. Jak dodał, ostatecznie namiotów będzie kilkanaście, a znajdzie w nich dla siebie miejsce ponad 200 organizacji pozarządowych z całej Polski. “Będziemy debatować na najróżniejsze tematy: od integracji równości, przez pomoc humanitarną, edukację, skończywszy na demokracji” – podkreślił.

Dodał, że wśród działań, jakie są planowane w tej strefie, jest m.in. zszycie z kawałków materiału potężnej biało-czerwonej flagi. “Będą też z nami autorytety duchowe z księdzem Adamem Bonieckim na czele. W czasach kryzysu autorytetów jest to bardzo ważne. Będą z nami twórcy tego, co po roku 1989 w Polsce się wytworzyło. Dyskutować o roku 1989 będzie Lech Wałęsa z Leszkiem Balcerowiczem. To będą 4 dni wielkiej debaty o Polsce, warsztatów, prelekcji, kiedy będziemy mogli spotkać i poznać to, co trzeci sektor zrobił dla Polski” – zapowiedział Bendykowski.

Struk, jak mówił, chciałby żeby to było wielkie Święto Wolności i Solidarności przypominające wydarzenia z 4 czerwca 1989 r. “które były absolutnie przełomem w rozwoju naszej ojczyzny, w jej przemianach”. Dodał, że jedno z pierwszych wydarzeń składających się na obchody będzie spotkanie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Struk dodał, że pod koniec maja planowana jest też uroczysta sesja sejmiku województwa pomorskiego, a w Gdyni odbędzie się posiedzenie konwentu marszałków województw.

Karnowski poinformował, że na obchody złoży się także planowane 4 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance spotkanie samorządowców. “Samorząd, to wspólnota mieszkańców, to nie walka polityczna, którą obserwujemy na co dzień w Warszawie, ale załatwianie konkretnych spraw naszych mieszkańców. Niestety w ostatnim czasie zauważamy centralizację w państwie polskim i odbieranie nam kompetencji, narzucanie nowych zadań i, niestety, zabieranie środków finansowych. To najlepiej widać na przykładzie oświaty. Bałagan w oświacie próbuje się zrzucić na nas i o tym będziemy chcieli dyskutować: o braku środków finansowych na oświatę, o tym że dofinansowujemy ją od 40 do 60 procent, bo subwencja nie wystarcza” – powiedział prezydent Sopotu.

“Zapraszamy na Ołowiankę, gdzie wszyscy samorządowcy, myślę że wypracują podwaliny pod pewne rewolucyjne zmiany, które doprowadzą do tego, żebyśmy po prostu mogli być coraz bliżej naszych mieszkańców” – powiedział Karnowski.
Prezydent Szczurek poinformował, że jak dotąd chęć udziału w gdańskim spotkaniu potwierdziło już ponad 350 samorządowców. “A czasu jeszcze jest sporo” – podkreślił. “Będzie z kim debatować” – powiedział prezydent Gdyni.

Przypomniał, że rocznica 4 czerwca ma bardzo ważny wymiar samorządowy. “Bo kiedy zbudowały się ruchy Komitetów Obywatelskich, kiedy wszyscy zaangażowaliśmy się w te działania, zrodziły one także środowiska, które już następnego dnia, 5-6 czerwca, pracowały na rzecz społeczności lokalnych. Tak kształtowały się pierwsze kadry dla samorządu” – podkreślił Szczurek.
Jak przypomniano w czasie konferencji, organizację odbywających się w Gdańsku imprez składających się na Święto Wolności i Solidarności, wsparły finansowo samorządy województwa mazowieckiego i wielkopolskiego, miasto Poznań, Sosnowiec i powiat poznański.

Na Święto Wolności i Solidarności, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca, złoży się ponad 100 imprez – debat, koncertów, projekcji filmowych, wystaw i warsztatów. W Gdańsku będą one organizowanych w 13 miejscach w centrum miasta.
Wśród wielu imprez 4 czerwca o godz. 12 na scenie przed budynkiem ECS planowane jest wspólne odśpiewanie “Mazurka Dąbrowskiego”, proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy.

W programie muzycznych imprez, które złożą się na Święto Wolności i Solidarności znajdzie się też 12 koncertów. Wystąpią m.in. Voo Voo, Lech Janerka, Tomasz Organek, Natalia Przybysz, Zbigniew Hołdys, Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Maria Peszek.

Źródło: PAP Autor: Anna Kisicka
Fot.

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij