Świat

Antysemicki wybryk amerykańskiego magazynu. Redakcja przeprasza

Harward Lampoon, jeden z najsłynniejszych amerykańskich magazynów studenckich, opublikował skandaliczny żart z Anny Frank – żydowskiej dziewczynki zabitej przez Niemców w obozie Bergen-Belsen. Redakcja przeprosiła i obiecała, że więcej się to nie powtórzy.

W ostatnim numerze HL pojawił się wyjątkowo niesmaczny żart. Redakcja opublikowała fotomontaż, w którym twarz Anny Frank została wklejona na zdjęcie modelki w bikini. „Odeszli przedwcześnie: technologia wirtualnego postarzania pokazuje nam, jak wyglądałaby Anne Frank gdyby nie zmarła” – głosi tekst nad zdjęciem – „Dodaj to do swojej listy powodów dla których holokaust był do bani”.

Szokujący żart magazynu wywołał oburzenie studentów. Anne Frank, żydowska dziewczynka która przez dwa lata ukrywała się przed Niemcami przez ponad dwa lata aż, po denuncjacji przez holenderskiego kolaboranta, trafiła wraz z rodziną do obozu, gdzie zmarła w wieku piętnastu lat na tyfus, jest niezwykle popularna w USA a jej pamiętniki stały się bestsellerem. Niemal 500 studentów podpisało petycję w której skrytykowali publikację tego zdjęcia.

Do sprawy odniósł się także zatrudniany przez uniwersytet rabin Jonah Steinberg, który porównał ten żart do „obsceniczności nazistów”. „Wasze przedstawienie twarzy Anne Frank sklejonej z obrazkiem pin-up dalece przekracza niesmak i prowokację o jaką wam bez wątpienia chodziło” – napisał w liście do redakcji – „To naruszenie seksualne dziecka – które podczas życia padło ofiarą najstraszniejszych ze zbrodni”. „Przekroczyli granicę humoru prosto w antysemityzm” – dodał Robert Trestan, szef nowoangielskiego oddziału Ligi Przeciwko Zniesławieniom – „Użyli humoru jako wymówki do trywializacji holokaustu i jest to głęboko obraźliwe”.

Redakcja w końcu przeprosiła. „Chcieliśmy przeprosić za nasze niedopatrzenie i pozwolenie na publikację tego żartu” – napisali w oświadczeniu – „Przepraszamy za cierpienie, które spowodowaliśmy. Dodatkowo chcemy podkreślić, że Lampoon potępia wszelkie formy antysemityzmu”. Obiecali także restrukturyzację procesu dopuszczania artykułów do druku, co pozwoli uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

Założony w 1876 roku Harward Lampoon to jeden z najsłynniejszych magazynów studenckich w USA. Przez jego redakcję przewinęło się wiele osób, które potem zrobiły karierę w amerykańskich mediach i przemyśle rozrywkowym.

Źródło: New York Post Autor: WM
Fot.

Ankieta

Zakaz handlu w niedzielę to Twoim zdaniem:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij