Świat

Presja ma sens! Żydowska encyklopedia przyznała, że rotmistrz Pilecki był Polakiem

Jewish Virtual Library, największa internetowa encyklopedia dotycząca spraw żydowskich, po raz kolejny zmieniła narodowość Witolda Pileckiego. Przyznali wreszcie, że rotmistrz Pilecki był Polakiem!

O sprawie informowaliśmy wczoraj. Prowadzona przez amerykańską fundację American-Israeli Cooperative Enterprise internetowa encyklopedia, będąca w założeniu kompendium wiedzy o Żydach i ich historii, zamieściła biografię rotmistrza Pileckiego w dziale poświęconym oporowi przed Holokaustem.

Po interwencji Ambasady RP w USA prowadzący encyklopedię poprawili się. Pilecki przestał być Niemcem. Problem tylko w tym, że został zaliczony w poczet… żydowskich bohaterów ruchu oporu. Wielu internautów wyraziło swoje oburzenie na takie zawłaszczenie pamięci o jedynym człowieku, który na ochotnika poszedł do obozu koncentracyjnego. JVL w końcu się ugięła i wczoraj w nocy po raz kolejny dokonano zmiany.

Witold Pilecki obecnie figuruje w nowo utworzonej kategorii „Polacy i inni”. Jako jedyny, pomimo tego, że wielu Polaków pomagało z narażeniem życia przetrwać Żydom Holokaust. Instytut Jad Waszem przyznał Polakom 6863 tytuły „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” – najwięcej spośród wszystkich narodów.

Do całego zamieszania odniosło się Muzeum Auschwitz. „Dziękujemy za stworzenie nowej kategorii dla Witolda Pileckiego, który w ciągu dwóch ostatnich dni przeszedł od „niemieckiego” przez „żydowski” opór” – napisali przedstawiciele muzeum na Twitterze – „Prosimy o uwzględnienie kilku więcej członków polskiego ruchu oporu, takich jak Jan Karski, Irena Sendlerowa czy grupa berneńska na dobry początek”.

Źródło: Autor: WM
Fot.

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij