Świat

Chińska cenzura zablokowała Wikipedię.

Fundacja Wikimedia poinformowała, że rząd Chin zablokował swoim obywatelom dostęp do popularnej encyklopedii Wikipedia we wszystkich językach. Według władz fundacji blokada rozpoczęła się w kwietniu a rząd Chin nie poinformował ich o swojej decyzji.

„Pod koniec kwietnia Fundacja Wikimedia ustaliła, że Wikipedia nie jest już dostępna w Chinach” – napisali przedstawiciele fundacji w oświadczeniu – „Po starannym przeanalizowaniu naszego ruchu sieciowego możemy potwierdzić, że Wikipedia jest w chwili obecnej zablokowana we wszystkich wersjach językowych”.

Informacje, że Wikipedia została całkowicie zablokowana w Chinach pojawiły się pod koniec kwietnia. Strona Greatfire.org śledząca cenzurę internetu w Chinach ujawniła, że blokada zaczęła się 23 kwietnia. Dotychczas obywatele Chin nie mogli wejść na chińskojęzyczną Wikipedię, która została objęta cenzurą w 2015 roku, jednak wersje w innych językach były dostępne niemal w całości, z pewnymi wyjątkami jak np. hasło o masakrze na placu Tiananmen.

Zdaniem jednego z założycieli Greatfire.org, który posługuje się pseudonimem Charlie Smith, decyzja chińskich władz ma związek z rozwojem programów tłumaczących. Władze Chin zrozumiały bowiem, że dzięki takim programom ich obywatele mogą poznawać zakazaną wiedzę nawet bez znajomości języka. „Pod koniec dnia materiałami, które dla nich naprawdę się liczą, są materiały po chińsku” – powiedział South China Morning Post.

Być może decyzja o pełnej blokadzie Wikipedii ma związek z rocznicami które obecnie mają miejsce. Chińskie władze bowiem często zwiększają cenzurę przed rocznicami, które mogą się okazać niewygodne lub niebezpieczne dla władzy komunistów. Na początku maja Chiny świętowały setną rocznicę tzw. Ruchu 4 Maja – antyrządowych protestów studentów które odegrały istotną rolę w zwycięstwie komunizmu. W październiku natomiast będą świętować 70 rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Kluczowa jest jednak zapewne inna rocznica, która będzie miała miejsce w czerwcu – 30 rocznica masakry na placu Tiananmen. Władze spacyfikowały wtedy antyrządowe protesty przy pomocy czołgów i broni maszynowej. Według oficjalnych danych rządowych zginęło wtedy 300 osób, ale niektóre szacunki sugerują, że ofiar mogło być nawet dziesięć razy więcej. Chińskie władze dbają, aby obywatele nigdy nie poznali prawdy o tej masakrze i jest to jeden z najsilniej ocenzurowanych tematów w ChRL. Przekonał się o tym niedawno niemiecki producent aparatów Leica. Jego reklama na której widać fotoreportera próbującego zrobić zdjęcie słynnego Tank Mana – protestującego, który własnym ciałem próbował zatrzymać kolumnę czołgów – została ocenzurowana na chińskim portalu społecznościowym Weibo, podobnie jak wszystkie wzmianki o firmie.

Chiński program cenzury internetu, który dorobił się przezwiska „Wielkiego Firewallu Chińskiego” jest uznawany przez ekspertów za największą na świecię operację cenzorską. Chińskie władze nie tylko blokują dostęp do stron, które uważają za potencjalnie niebezpieczne i szkodliwe, ale także śledzą aktywność internautów. Wikipedia najwyraźniej została jego kolejną ofiarą.

Źródło: South China Morning Post Autor: Wikor Młynarz
Fot.

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij