Kraj

Zero tolerancji. Zbigniew Ziobro zapowiada rozprawę z pedofilami

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział powołanie specjalnego zespołu prokuratorów. Mają zbadać zarzuty pedofilii postawione przez braci Sekielskich w głośnym filmie „Tylko nie mów nikomu”.

Dwugodzinny film dokumentalny braci Sekielskich o przypadkach pedofilii w kościele katolickim poruszył opinię publiczną. Zbigniew Ziobro postanowił więc powołać specjalny zespół. Należący do niego prokuratorzy mają za zadanie zbadać postawione w nim zarzuty i zdecydować o ewentualnym przekazaniu poszczególnych spraw do sądu.

Do filmu odniósł się również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jego zdaniem niektóre z przedstawionych w filmie spraw kwalifikują się do podjęcia czynności prawnych wobec ich sprawców. Jaki zauważył jednak, że w dwóch przypadkach sprawcy zostali już skazani. „Najważniejszy problem, jaki widzę to, że kary są za mało dolegliwe” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej – „W mojej ocenie powinno to być zawsze kary bezwzględnego więzienia na wiele lat”.

„To ruch w dobrą stronę” – skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Sekielski – „Musi powstać niezależna komisja która musi spojrzeć szerzej na ten film”. Sekielski zauważył też, że w części wypadków prokuratura będzie bezsilna gdyż uległy już przedawnieniu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas niedzielnej konwencji kodeksu karnego, co pomoże w walce z pedofilią. „Nie będzie zawiasów za pedofilię, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia” – zapowiedział – „I to dla wszystkich, niezależnie jakie funkcje społeczne pełnią”. PO zaproponowało natomiast rezygnację z przedawnienia przestępstw pedofilskich i powołanie stałego zespołu prokuratorskiego do walki z przestępstwami przeciwko dzieciom.

Źródło: PAP, Wirtualna Polska Autor: WM
Fot.

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Czy istnieje opozycyjny pakt senacki? Opozycja sama nie wie

0 0

Czy polskie “Złotka” zwyciężą w ME?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij