Kraj

Pałac Prezydencki odpowiada na żydowskie roszczenia. “Zmiany prawa nie będzie”

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski uciął spekulacje dotyczące żydowskiego mienia bezspadkowego. „Żeby ktokolwiek mógł dochodzić w Polsce jakichkolwiek roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego musiałaby nastąpić zmiana prawa” – powiedział na antenie RMF FM – „Prezydent Andrzej Duda jasno deklaruje, że na taką zmianę prawa się nie zgodzi”.

W poniedziałek do Warszawy miała przylecieć izraelska delegacja. Wizytę planowano jako spotkanie robocze niskiego szczebla. W ostatniej chwili zmieniono jednak, bez konsultacji ze stroną polską, jej skład a izraelski Haaretz ujawnił, powołując się na źródła w rządzie, że tematem rozmów ma być kwestia restytucji żydowskiego mienia bezspadkowego. Polski MSZ zareagował odwołując spotkania z przedstawicielami Izraela.

Minister Szczerski zapytany o tą sprawę powiedział, że z delegacją miał się spotkać w ramach obowiązków służbowych sekretarz stanu Wojciech Kolarski. Spotkanie jednak nie doszło do skutku „z tego samego powodu z jakiego MSZ odwołał wszystkie inne spotkania”.

Szczerski odniósł się również do kontrowersyjnej ustawy JUST Act, znanej u nas lepiej jako ustawa 447. Nakłada ona na amerykański Departament Stanu konieczność przygotowania specjalnego raportu o tym, jak państwa-sygnatariusze Deklaracji Terezińskiej wywiązują się z realizacji jej postanowień i rekompensowania krzywd ofiarom holokaustu. Minister podkreślił, że jest to wewnętrzne prawo USA. „Ona nie rodzi żadnych skutków prawnych bezpośrednio dla Polski ani w ogóle do polskiego stanu prawnego w jakikolwiek sposób się nie odnosi” – powiedział – „ani do Polski jako państwa, bo nigdzie tam nie jest wymieniona”. Zapewnił również, że nie jest planowana żadna zmiana prawa która umożliwiłaby oddanie Żydom mienia bezspadkowego. „Pan prezydent gwarantuje, że tej zmiany prawa nie będzie w Polsce” – zapowiedział – „Dopóki prezydent Duda będzie miał na to wpływ”.

Minister Szczerski zdementował również pogłoski jakoby Amerykanie uzależniali współpracę z Polską od ustawy 447. „Chcę powiedzieć jasno – bo mam wrażenie, że niektórzy bardzo by chcieli, żeby to nastąpiło – nie ma żadnego powiązania pomiędzy obecnością amerykańską w Polsce a ustawą 447. Nigdy na żadnym etapie dyskusji na temat – czy kontraktów energetycznych czy bazy wojskowej czy modernizacji polskiej armii – nigdy nie pojawił się kontekst ustawy 447” – podkreślił – „Sprawa jest zamknięta”.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Czy istnieje opozycyjny pakt senacki? Opozycja sama nie wie

0 0

Czy polskie “Złotka” zwyciężą w ME?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij