Kraj

“Jesteśmy rozczarowani”. Żydowska organizacja ds. restytucji mienia wydała specjalny komunikat dotyczący Polski

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) wydała specjalny komunikat, w którym poruszyła temat zwrotu mienia. Władze organizacji nie ukrywają, że są “rozczarowanie tonem i językiem, jaki ma miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce”.

-Jesteśmy rozczarowani tonem oraz językiem dyskusji w Polsce dotyczącej zwrotu mienia, która toczyła się w ostatnim tygodniu – czytamy na samym początku wpisu organizacji, która cytuje słowa swojego przewodniczącego, Gideona Taylora.

W dalszej części komunikatu czytamy, że wielu właścicieli, nie tylko pochodzenia żydowskiego, oczekuje aż ze strony polskiej zostanie zapewniona sprawiedliwość. Jak sami przyznają problem nie dotyczy majątków zagrabionych przez Niemców podczas okupacji, tylko znacjonalizowanych przez władze PRL, które “do dziś przynoszą korzyści Polsce”.

Sprawa jest “szczególnie ważna dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, których własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez komunistyczną Polskę – czytamy dalej w komunikacie.

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego liczy na wznowienie dialogu z Polską, aby można było “rozwiązać tą historyczną niesprawiedliwość”. Jednocześnie została doceniona troska Izraela oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także kilku innych krajów, które wspierają organizację w walce o rozwiązanie tej kwestii.

Przypomnijmy, że w poniedziałek miało dojść do polsko-izraelskiego spotkania. Rozmowy jednak nie odbyły się z powodu decyzji polskich władz. Głównym powodem miał być zmieniony skład delegacji, który kładłby nacisk na rozmowy dotyczące ustawy 447, znanej tez pod nazwą Just Act.

Źródło: Do Rzeczy Autor: JD
Fot. Twitter

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Czy istnieje opozycyjny pakt senacki? Opozycja sama nie wie

0 0

Czy polskie “Złotka” zwyciężą w ME?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij