Świat

Żydowska encyklopedia uznała rotmistrza Pileckiego za Niemca

Jewish Virtual Library, uznawana za największą internetową encyklopedię dotyczącą spraw żydowskich, poświęciła jedną ze swych notek rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Uznano go jednak za… Niemca. Interweniowała polska ambasada w USA.

Na stronie poświęconej oporowi przeciwko Holokaustowi można przejść do kilkudziesięciu posegregowanych notatek. Jeden z linków prowadzi do krótkiej biografii Witolda Pileckiego. Problem w tym, że link ten był zamieszczony w sekcji poświęconej Niemcom walczącym z nazizmem. Pilecki znalazł się w towarzystwie takich osób Claus von Staffenberg, który próbował dokonać zamachu na Adolfa Hitlera czy Ulrich von Hassell, dyplomata który namawiał niemieckich generałów do buntu.

Sprawę odkryła Ambasada Polska w USA. „Witold Pilecki był POLSKIM żołnierzem i bojownikiem ruchu oporu który na ochotnika poszedł do niemieckiego obozu Auschwitz aby donieść o popełnianych tam zbrodniach” – napisali na Twitterze – „Informacja na waszej stronie wymaga pilnej poprawy”.

Prowadząca encyklopedię amerykańska organizacja American-Israeli Cooperative Enterprise nie odpowiedziała na tweet ambasady. Nazwisko Pileckiego jednak szybko znikło z listy niemieckich członków antyhitlerowskiego ruchu oporu. Pojawiło się za to wśród żydowskich bojowników. Dopiero po kliknięciu w link czytelnik może się dowiedzieć, że Pilecki był polskim żołnierzem.

Być może nazwisko Pileckiego pojawiło się wśród żydowskich bojowników gdyż twórca tej podstrony zupełnie zapomniał o  Polakach ratujących Żydów i nie przyznał im osobnej kategorii. Na stronie poświęconej oporowi przeciwko holokaustowi Pilecki jest jedynym Polakiem – zabrakło na niej miejsca dla innych, którzy z narażeniem swojego i swoich rodzin życia ratowali Żydów przed zorganizowaną przez Niemców zagładą.

https://www.jewishvirtuallibrary.org/resistance-to-the-holocaust

Źródło: Autor: WM
Fot.

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Czy istnieje opozycyjny pakt senacki? Opozycja sama nie wie

0 0

Czy polskie “Złotka” zwyciężą w ME?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij