Świat

Wenezuelski generał wzywa do buntu przeciwko komunistom

Generał wenezuelskich sił powietrznych Ramon Rangel wezwał armię do buntu przeciwko rządom Nicolasa Maduro. Stwierdził również, że Wenezuelą rządzą tak naprawdę kubańscy komuniści.

„Musimy znaleźć sposób aby przezwyciężyć strach, aby wyjść na ulice i protestować, aby szukać wojskowej jedności która zmieni ten system polityczny” – powiedział generał w filmie opublikowanym w serwisie Youtube – „Nadszedł czas aby powstać”.

Generał stwierdził również, że Wenezuelą rządzą tak naprawdę kubańscy komuniści. Kuba jest jednym z najwierniejszych i najważniejszych sojuszników Maduro. W 2019 roku kontrolowane przez opozycję Zgromadzenie Narodowe zdecydowało jednak o ograniczeniu wysyłania ropy naftowej na Kubę. Wenezuelska ropa była sprzedawana Kubańczykom poniżej kosztów wydobycia i dzięki temu ruchowi udało się zaoszczędzić ponad 2,5 miliona dolarów dziennie. Według Mike’a Pompeo, sekretarza stanu USA, Maduro miał również zamiar uciec na Kubę gdy zaczęło się ostatnie nieudane powstanie przeciwko jego władzy – zrezygnował z tego pomysłu w ostatniej chwili.

Bunt kolejnego już wysoko postawionego wojskowego przeciwko władzy Maduro jest istotny dla opozycji z powodów propagandowych, jednak raczej nie będzie stanowił poważnego zagrożenia. Większość wojskowych nadal bowiem zachowuje wierność wobec niego. Parę lat temu socjalistyczny rząd wprowadził radykalną ustawę o broni palnej, która w praktyce odebrała ją cywilom – więc dopóki wojskowi nie zaczną przechodzić na stronę prezydenta Guaido masowo reżym Maduro jest bezpieczny.

Guaido najwyraźniej zdaje sobie z tego sprawę. Podczas spotkania ze zwolennikami w weekend ujawnił, że kazał swoim dyplomatom otworzyć bezpośredni kanał komunikacyjny z amerykańskim wojskiem który ma być użyty do koordynacji ewentualnej interwencji zbrojnej USA w Wenezueli. Eksperci zgadzają się jednak, że na razie udział wojsk USA w obaleniu dyktatury Maduro jest skrajnie mało prawdopodobny. Pentagon przyznaje jednak, że także tej opcji nie da się wykluczyć.

Źródło: Reuters Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij