Kraj

Elżbieta Rafalska o opiece wytchnieniowej: to bardzo oczekiwany program

Program opieki wytchnieniowej to program, na który opiekunowie bardzo czekają – podkreśliła w poniedziałek minister Elżbieta Rafalska. Opiekunom należy się chwila wytchnienia od czasami wieloletniej opieki, od odpowiedzialności, którą dźwigają – dodała.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podczas konferencji prasowej w Zielonej Górze (Lubuskie) podsumowała podjęte w ostatnich miesiącach działania rządu dla niepełnosprawnych.

Minister Rafalska przypomniała, że minął rok od zakończenia protestu osób niepełnosprawnych i zawsze pada pytanie, co rząd zrobił, żeby poprawić ich sytuację.

Mówiła, że jedną fundamentalnych kwestii, jakie podnosiły osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, była dostępność m.in. do usług rehabilitacyjnych.

” I właśnie wtedy przyjęto () ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności” – powiedziała Rafalska.

Przypomniała, że ustawa ta, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Dodała, że było to tylko jedno z wielu rozwiązań przygotowanych w ostatnim czasie z myślą o niepełnosprawnych.

“Został utworzony fundusz solidarnościowy, fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. () Działa on od 1 stycznia 2019 r. i z tego funduszu będziemy realizować usługi opiekuńcze i usługi specjalistyczne. Na ten program przeznaczamy 60 mln zł. – podkreśliła Rafalska.

Poinformowała, że 17 maja zostaną rozstrzygnięte oferty i wtedy pieniądze będą trafiać do samorządów, które są zainteresowane świadczeniem tych usług dla osób do 75 lat ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Wskazała, że trwa też przyjmowanie ofert, wniosków przekazywanych przez wojewodów, w zakresie programu związanego z opieką wytchnieniową. Przypomniała, że jest to propozycja dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Będą oni mogli skorzystać albo z 240 godzin dziennej opieki wytchnieniowej, albo z dwóch tygodni całodobowej opieki nad ich niepełnosprawnymi, a także ze szkoleń, ewentualnie z poradnictwa, jeśli samorządy będą tym zainteresowane.

Minister podkreśliła, że na realizację tego programu przeznaczonych zostanie 110 mln zł.

Program opieki wytchnieniowej jest adresowany do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych. Jest to drugi – po usługach opiekuńczych – program, który będzie finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Program przewiduje wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych w zapewnieniu osobie niepełnosprawnej opieki w ciągu dnia lub w formie pobytu całodobowego. Opiekunowie będą też mogli skorzystania z poradnictwa specjalistycznego (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz z nauki w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

“Program opieki wytchnieniowej kierujemy do samorządów, które będą jej organizatorem. My jako rząd współfinansujemy ten program. 240 godzin opieki w ciągu roku, tzn., że możemy zabezpieczyć opiekę na kilka godzin w ciągu dnia. Opiekun, który zajmuje się niepełnosprawną osobą, może w tym czasie załatwić sprawy urzędowe czy zawodowe. Ma zabezpieczoną opiekę profesjonalnej osoby. Ta opieka może mieć też wymiar całodobowy – na przykład placówka całodobowej opieki, gdzie zostaną pokryte koszty pobytu osoby niepełnosprawnej. Może być tak, że dzięki temu rodzice mogą pierwszy raz w życiu wyjechać na tygodniowy lub dwutygodniowy urlop. Forma – czy my chcemy dwa tygodnie opieki całodobowej, czy godzinowej będzie zależała od opiekunów” – tłumaczyła minister.

Jak dodała, niektóre samorządy – nawet bez wsparcia finansowego proponowanego obecnie przez rząd – po części realizowały już formę opieki wytchnieniowej.

“Jest to program, na który opiekunowie bardzo czekają, na wszystkich naszych spotkaniach z osobami niepełnosprawnymi widać wyraźnie, że czekają, kiedy on wejdzie w życie. Im się należy chwila wytchnienia od czasami wieloletniej opieki, od tej odpowiedzialności, którą dźwigają. I tak tej odpowiedzialności nikt z nich nie zdejmie. Ale trzeba im absolutnie ulżyć i pomóc” – mówiła.

Samorządy do końca kwietnia miały czas na złożenie do wojewodów wniosków o dofinansowanie opieki wytchnieniowej. Te kierowane są obecnie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a umowy z samorządami będą podpisywane na przełomie maja i czerwca. Od tego momentu środki będą mogły być wydatkowane.

“Zainteresowanie środowiska niepełnosprawnych było bardzo duże. W drugiej połowie maja będziemy mieli wiedzę, jak duże zainteresowanie jest ze strony samorządów. Nie będziemy się zrażać, jeśli tych projektów nie wpłynęło na pełną kwotę, jaką dysponujemy. Jak będzie możliwe uruchomienie drugiej edycji, by samorządy mogły jeszcze aplikować, to na pewno to zrobimy” – dodała.

Podsumowując ostatnie działania resortu, Rafalska podkreśliła również, że rozpoczyna się też procedura ustawy o zatrudnieniu wspomaganym. Jak tłumaczyła, “ten fundusz w pierwszym roku funkcjonowania, bo to jest ten pierwszy rok funkcjonowania, nabiera takiego rozpędu, bo to są debiuty tych programów, projektów. On zresztą w tym roku jest funduszem nie w pełni finansowanym z daniny publicznej, bo dopiero w następnym roku jego wartość będzie wynosiła niemalże 2 mld zł, w tym roku jest to ponad 640 mln zł”.

Minister wskazała, że z myślą o osobach z niepełnosprawności specjalne programy i projekty prowadzi także PFRON.

Przypomniała, że “od ubiegłego roku mamy nielimitowany dostęp do rehabilitacji, że dla osób niepełnosprawnych zarówno rehabilitacja lecznicza, jak i rehabilitacja zawodowa i rehabilitacja społeczna ma duże znaczenie i w tych obszarach musi być rozwijana. Pomoc musi być zindywidualizowana, bo ona jest różna, bo ona musi być zróżnicowana i ona musi być wszechstronna, i musi być kompleksowa – w zależności od tego, z jaką osobą niepełnosprawną mamy do czynienia” – podkreśliła.

Rafalska w trakcie wizyty w województwie lubuskim w Jordanowie wręczyła promesy dofinansowania projektu z rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020 Stowarzyszeniu “Bona Fides”. W Czerwińsku uczestniczyła w otwarciu dziennego domu senior plus.

Źródło: PAP Autor: Anna Jowsa, Marcin Pawlicki
Fot. PAP/Lech Muszyński

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Czy istnieje opozycyjny pakt senacki? Opozycja sama nie wie

0 0

Czy polskie “Złotka” zwyciężą w ME?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij