Świat

Niemcy chcą wprowadzić nowy podatek. Ma pomóc finansować meczety

Według gazety Welt am Sonntag coraz większe poparcie wśród niemieckich polityków ma idea wprowadzenia specjalnego podatku który ma posłużyć sfinansowaniu niemieckich meczetów. Ma je to uniezależnić od finansowania przez zagranicę i potencjalnych wpływów, jakie dzięki temu uzyskują w nich islamscy radykałowie.

W Niemczech szacunkowo znajduje się ok. 3000 meczetów, które służą pięciomilionowej populacji muzułmanów. Co najmniej 900 z nich jest finansowana przez Turecko-Islamsą Unię Spraw Religijnych (DITIB), która m.in. opłaca pensje sprawujących w nich posługę imamów. Problem w tym, że ta jedna z największych niemieckich organizacji islamskich jest prowadzona przez turecki Dyrektoriat Spraw Religijnych i jako taka bezpośrednio podlega pod prezydenta Turcji.

Wielu Niemców obawia się, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wykorzystuje finansowane przez Turcję meczety aby wywierać wpływ na turecką populację w Niemczech oraz do prześladowania tureckich dysydentów. „Musimy uważać, aby społeczności muzułmańskie w Niemczech nie dostały się pod wpływ prezydenta Erdogana” – ostrzegali w 2017 roku minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel i minister sprawiedliwości Heiko Maas – „Retoryka Erdogana o wrogach i nazywanie ludzi, którzy się z nim nie zgadzają zdrajcami i niewiernymi jest zagrożeniem dla demokratycznej kultury Niemiec”.

Problemem są również meczety finansowane przez państwa Zatoki Perskiej. Według niemieckiego Połączonego Centrum Antyterrorystycznego (GTAZ) państwa te prowadzą w Niemczech „działalność misyjną” której celem jest radykalizacja muzułmańskich uchodźców w Niemczech. Były również oskarżane o przekazywanie za pośrednictwem meczetów pieniędzy islamskim radykałom. W zeszłym roku niemieccy dyplomaci rozpoczęli nawet negocjacje z władzami Arabii Saudyjskiej, Kataru itp. których celem miało być przekonanie ich do przekazywania informacji o tym, które osoby i stowarzyszenia religijne finansują.

Według Welt Am Sontag władze wielu landów są coraz bardziej przekonane do idei wprowadzenia specjalnego podatku na finansowanie meczetów, co pozwoliłoby uniezależnić je od pieniędzy zza granicy i wywieranych w ten sposób wpływach. Według doniesień dziennika nowy podatek miałby być wzorowany na obecnym Kultussteuer płaconym przez katolików, protestantów, czy żydów. Oznacza to, że zapłaciliby go wyłącznie wyznawcy Islamu.

Źródło: local.de Autor: WM
Fot.

Ankieta

Gdzie spędzisz najbliższe wakacje?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij