Kraj

Kolejna wpadka Schetyny? “Szef PO nie ma pojęcia o tej procedurze”

Szef PO Grzegorz Schetyna nie ma pojęcia o procedurze przyjmowania unijnego budżetu; dotąd cała procedura dotycząca propozycji Komisji Europejskiej była w rękach ludzi PO, nie było jeszcze negocjacji rządowych – mówili w poniedziałek europosłowie PiS.

Podczas regionalnej konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Białymstoku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podkreślał, że stawką wyborów do PE jest 100 miliardów złotych dla Polski na kolejną dekadę, o co będzie zabiegać Koalicja Europejska. “Dla Polski nadal każde dodatkowe euro jest na wagę złota. Mamy tyle potrzeb, że o każde euro dla Polski trzeba walczyć do upadłego” – mówił.

Jak oświadczył, Koalicja Europejska “staje dzisiaj naprzeciw antyeuropejskiego bloku – bloku ludzi nieskutecznych, nie znających się na Unii i nie lubiących Unii Europejskiej”. “Myśmy uzyskali ponad 500 mld złotych, oni najwyżej 400. To miara klęski (Jarosława) Kaczyńskiego i (Mateusza) Morawieckiego” – stwierdził Schetyna. Jak dodał, programem Koalicji Europejskiej w tych wyborach jest uzyskanie “100 mld zł więcej niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS”. Ocenił też, że obecny rząd w negocjacjach budżetowych w UE “miliardy oddaje walkowerem”.

Zdaniem europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, wypowiedź szefa PO świadczy o tym, że nie ma on pojęcia o procedurze przyjmowania budżetu na lata 2021-27. “Ta procedura rozpoczęła się przedłożeniem przez Komisję projektu budżetu w tamtym roku i trwa, ale do tej pory nie było na ten temat negocjacji rządowych z udziałem premierów. W związku z tym stwierdzenia, że polski rząd czegoś nie wynegocjował, nie ma żadnego związku z rzeczywistością” – podkreślił europoseł PiS w poniedziałek na konferencji prasowej. “Pan Grzegorz Schetyna powinien się najpierw douczyć” – dodał.

Także europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski krytykował lidera Platformy. Jak mówił, “totalna opozycja” domagała się sankcji dla Polski w oparciu o art. 7 unijnego traktatu i poparła uzależnienie wypłat środków dla Polski od przestrzegania praworządności, a dziś “stara się przedstawić jako ktoś, kto daje pieniądze”.

Saryusz-Wolski podkreślił, że przyznawanie środków z unijnego budżetu, to “wynik algorytmów i parametrów, i zależy m.in. od PKB per capita danych regionów, czy poziomu bezrobocia”, a nie “kolesiowatych relacji”.

W ocenie Saryusz-Wolskiego, słowa Schetyny, to tak naprawdę “krytyka własnej propozycji”. “Dotąd cała procedura dotycząca propozycji Komisji Europejskiej była w rękach ludzi PO. Donald Tusk jest w egzekutywie, komisarz (Elżbieta) Bieńkowska nie zgłosiła votum separatum, jeśli chodzi o propozycję Komisji, która budżet unijny w niekorzystny dla nas sposób tnie. Głównym sprawozdawcą tego wieloletniego budżetu w PE był pan poseł (Jan) Olbrycht” – wyliczał. Jak zauważył, negocjacje międzyrządowe dopiero się rozpoczną.

Źródło: PAP Autor: Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek
Fot.

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij