Rozrywka

Polskie kreskówki znowu będą podbijać świat?

Zdaniem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego planowany na 2021 r. termin otwarcia interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej, powstającego na bazie Studia Filmów Rysunkowych, jest realny. Zapewnił on, że będą pieniądze na budowę.

Minister kultury zwiedził we wtorek bielskie Studio, w którym powstały najpopularniejsze polskie filmy animowane, m.in. z przygodami psa Reksia oraz Bolka i Lolka.

“Rok 2021 na otwarcie Centrum jest realny.

Remont starszej części (Studia – PAP) już się zaczął. Powstanie też nowa część –

Centrum Bajki i Animacji, czyli miejsce, gdzie w sposób interaktywny, głównie dzieci, będą mogły spędzać czas i uczyć się – z jednej strony: jak się robi filmy, a z drugiej – poznawać wartościowe rzeczy związane z kulturą” – powiedział wicepremier.

Gliński zapewnił, że realizacja inwestycji nie napotka problemów finansowych. “Pieniądze muszą się znaleźć. Jest już deklaracja samorządu. W tym roku będzie ogłoszony konkurs na fundusze norweskie w kulturze. To, co zabraknie, dołożone zostanie z budżetu centralnego” – mówił.

We wtorek przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej Janusz Okrzesik przekazał list intencyjny, który podpisał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Wynika z niego, iż samorząd wesprze budowę Centrum kwotą 2 mln zł.

Niespełna rok temu Bielsko-Biała przekazało nieodpłatnie Studiu Filmów Rysunkowych przylegający do niego teren. To na nim powstanie nowoczesny gmach Centrum, który z obecną siedzibą wytwórni zostanie połączony szklaną przewiązką. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 20 mln zł.

Budowa nowoczesnego gmachu to drugi etap tworzenia Centrum. Piotr Płatek, który w Studiu odpowiada za kontakty z mediami, poinformował, że obecnie dobiega końca realizacja pierwszego etapu: remont siedziby wytwórni w zabytkowej willi Juliusza Rotha. Roboty finansuje ministerstwo kultury. Koszt szacowany jest na ponad 3 mln zł. Prace zakończą się latem br.

W willi znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały “Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim SFR współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą bielskiej wytwórni. (PAP)

 

autor:

Źródło: Autor: Marek Szafrański
Fot. PAP

Ankieta

Najważniejszym postulatem opozycji przed wyborami będzie:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

0 0

Czy istnieje opozycyjny pakt senacki? Opozycja sama nie wie

0 0

Czy polskie “Złotka” zwyciężą w ME?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij