Świat

Dokąd zmierza współczesny świat? Neopoganin podpalał chrześcijańskie świątynie

Rozpoczął się proces Holdena Matthewsa – 21-latka oskarżanego o podpalenie trzech kościołów Baptystów w Luizjanie. Oficjalnie nie ogłoszono jeszcze motywu tej zbrodni ale policja podejrzewa, że mógł mieć związek z jego fascynacją pogaństwem i black-metalem.

Do pożaru pierwszego kościoła doszło 26 marca. W ciągu 10 dni w płomieniach stanęły trzy świątynie w hrabstwie St. Laudry. Policja rozpoczęła śledztwo i po przeanalizowaniu nagrań z monitoringu ustaliła, że we wszystkich trzech przypadkach kamery zarejestrowały tą samą półciężarówkę. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że należy do Holdena Matthewsa, syna zastępcy szeryfa. Podpalacza dodatkowo pogrążył fakt, że na miejscu znaleziono niedopalone resztki kanistra po benzynie, a wyciąg z jego karty pokazał, że taki sam kanister oraz zapalniczkę i opakowanie ręczników kupił na dzień przed pierwszym pożarem.

O pożarach kościołów w Luizjanie zrobiło się bardzo głośno gdyż wszystkie trzy były tzw. czarnymi kościołami czyli świątyniami, w których większość wiernych jest czarnoskóra. Lewicowi aktywiści, dziennikarze i politycy od razu uznali więc, że była to zbrodnia motywowana rasistowsko. Takie skojarzenie w Luizjanie nie jest zresztą niczym dziwnym – czarne kościoły często padały tam ofiarą podpaleń z rąk Ku Klux Klanu w okresie walki z segregacją razową.

Na razie nie ogłoszono jeszcze motywu podpaleń a FBI nadal bada czy Matthews dokonał swojej zbrodni z powodu rasizmu – co może wiązać się z potencjalnie wyższą karą i w jakim stopniu był powiązany z ruchami rasistowskimi. Policjanci są jednak przekonani, że powodem była jego wiara w pogańskich bogów i nienawiść do chrześcijaństwa.

Matthews, jak się okazało, był wyznawcą asatru – odłamu germańskiego rodzimowierstwa opartego na mitologi nordyckiej. Ujawnił w mediach społecznościowych, że poświęcił swoje życie Hel – nordyckiej bogini będącej personifikacją śmierci i władczynią krainy umarłych. Pokazywał też stworzony na jej cześć ołtarz oraz drugi ołtarz poświęcony Odynowi.

Aktywność internetowa Matthewsa pokazuje również, że był zafascynowany black metalem i był członkiem zespołu o nazwie Vodka Vultures. Być może to właśnie ta fascynacja zainspirowała go do podpalenia kościołów. Black metal jako gatunek muzyczny powstał w latach osiemdziesiątych i sam w sobie nie jest satanistyczny ani pogański – zdarzają się nawet chrześcijańskie zespoły tworzące w tym stylu. Głośno zrobiło się o nim jednak w połowie lat 90tych, kiedy w Norwegii doszło do trwającej kilka lat serii podpaleń, w której ucierpiało ok. 50 kościołów. We wszystkich przypadkach, w których policji udało się ustalić sprawców, okazywali się nimi muzycy lub fani black metalu. Policja uważa, że istnieje związek pomiędzy podpaleniami w Luizjanie i fascynacjami muzycznymi sprawcy.

 

Źródło: stefczyk.info Autor: Wiktor Młynarz, za Lafayette Daily Advertiser
Fot. Twitter

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij