Świat

Pożar w Notre Dame opanowany. Zabezpieczono drogocenne relikwie ze świątyni

Francuscy strażacy zdołali ugasić pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu we wtorek nad ranem. Udało się także zabezpieczyć wiele ważnych relikwii chrześcijańskich, znajdujących się w świątyni. Śledczy badają teraz przyczyny wybuchu pożaru.

Przypomnijmy, do tragicznego zdarzenia w stolicy Francji doszło w poniedziałek ok. godziny 19. Płomienie opanowały znaczną część budowli, przyczyniając się m.in. do zawalenia się dachu czy iglicy świątyni. Na miejsce szybko przybyły paryskie służby oraz strażacy, którzy starali się opanować kataklizm. Udało się dopiero po kilku godzinach, ok. godziny 4 nad ranem. W trakcie trwania pożaru nie odnotowano żadnych osób poszkodowanych.

W kościele znajdowało się wiele drogocennych relikwii chrześcijańskich.  Wśród najbardziej rozpoznawalnych artefaktów w Notre Dame znajdowały się m.in. korona cierniowa Jezusa, fragment krzyża, a także gwóźdź, który mieli użyć rzymscy legioniści podczas krzyżowania. Jak jednak zapewniły paryskie władze relikwie udało się zabezpieczyć przed zniszczeniami.

Władze Francji zapowiedziały, ze dołożą wszelkich starań w odbudowę słynne świątyni. W akcję zaangażowali się francuscy obywatele czy także filantropii, którzy zbierają obecnie datki na ten cel. Chęć pomocy zgłaszają także Polacy, o czym poinformował prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Trwają również prace we francuskiej prokuraturze, która bada przyczyny całego zdarzenia. Przesłuchani zostaną robotnicy, którzy pracowali w katedrze, kiedy wybuchł kataklizm.

Źródło: Do Rzeczy/ twitter Autor: JD
Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij