Świat

Fort Trump coraz bliżej realizacji? Prezydent USA zamierza złożyć wizytę w Polsce

Fort Trump przyspiesza – czytamy w “Rzeczpospolitej”. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal prezydent USA planuje odwiedzić Polskę na początku września. Głównym tematem rozmów mają być kwestie umocnienia amerykańskich sił w naszym kraju.

Rokowania dotyczące budowy tzw. fortu Trump nabierają coraz znacznego tempa. Amerykańscy dyplomaci zasygnalizowali, że Donald Trump poważnie rozważa opcję zaproszenia Andrzeja Dudy w połowie czerwca do Białego Domu, celem omówienia ostatnich kwestii w sprawie rozbudowy amerykańskich baz w Polsce. “Jeśli obaj przywódcy osiągną wstępne porozumienie, zniknie przeszkoda dla ogłoszenia przez Trumpa amerykańskiej inicjatywy wojskowej w Warszawie” – czytamy w “Rzeczpospolitej” powołującej się informacje zebrane z polskich oraz amerykańskich, niezależnych źródeł.

Polska strona na razie potwierdza, że zaproszenie dla prezydenta USA na początek września jest dalej aktualne, a także fakt, że Andrzej Duda w czerwcu wyleci do Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że rozmowy przywódców obydwóch państw będą musiały zostać przekute w prawnie obowiązujące porozumienie w przeciągu trzech miesięcy wakacyjnych. Będzie to wymagało znacznej mobilizacji, jednak zza oceanem mówi się, że Biały Dom cały czas mobilizuje Pentagon do intensyfikacji rozmów z Polską.

Wskazuje się również, że Trump wolałby zawrzeć porozumienie z obecną ekipą rządzącą przed wyborami do Sejmu. Miałoby to mu znacznie ułatwić nie tylko podpisanie porozumienia, ale i także zwiększyć szansę na reelekcję, a przede wszystkim przysporzyć głosów wśród Polonii. Obecność Trumpa na obchodach upamiętniających 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej skłoniłaby także przywódców państw członkowskich UE, w tym także Niemiec i Francji oraz szefa brytyjskiego rządu do przyjazdu do Polski.

To byłby silny sygnał solidarności świata zachodniego z Polską, tym bardziej że na uroczystości nie został zaproszony Władimir Putin – przypomina “Rzeczpospolita”.

Oprócz rozmów na temat fort Trump, miałyby się także pojawić kwestie deklaracji znoszącej wizy dla Polski oraz rozmowy na temat poszerzenia współpracy energetycznej.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij