Kraj

Ryszard Petru chce gigantycznych podwyżek cen? Ten polityk zupełnie nie rozumie ludzi

Jarosławowi Kaczyńskiemu dużo bardziej opłaca się pozostawanie poza strefą euro dlatego, że daje to pewną jakby możliwość rozrzutności w ramach polskiego rządu – mówił w niedzielę w Sopocie lider Teraz! Ryszard Petru.

W sobotę podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczał, że Polska nie powinna przyjmować waluty euro. “Mówimy +nie+ euro, mówimy +nie+ europejskim cenom; przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec” – mówił. Także premier Mateusz Morawiecki oceniał, że Polsce nie opłaca się dziś przyjąć euro i rząd chce opierać gospodarkę na polskiej walucie.

W niedzielę, na konferencji prasowej zorganizowanej w Sopocie, do opinii polityków PiS odniósł się Petru. “Chcę zwrócić uwagę, że w tym zamiarze niebycia w euro, kryje się tak naprawdę chęć nieprzestrzegania zasad fiskalnych Unii Europejskiej” – powiedział.

“Przypomnę, Unia Europejska, a tak naprawdę strefa euro, to nie tylko swobodne granicę, to nie tylko pieniądze dla rolników i na drogi, ale również zasada, że finanse publiczne muszą być pod kontrolą. Dlatego na początku lat 90. w Maastricht przyjęto, że deficyt nie może przekroczyć 3 procent PKB, a dług nie może przekroczyć 60 proc. PKB” – powiedział Petru.

Dodał, że – jego zdaniem – “piątka Kaczyńskiego jest zaprzeczeniem zasad Unii Europejskiej”. “A mianowicie – co widać po postawie pani minister finansów – przyjęcie +piątki Kaczyńskiego+ oznacza, że nie ma możliwości realizacji zasady traktatu unijnego, jakim są bezpieczne finanse publiczne” – podkreślił.

“Jarosławowi Kaczyńskiemu dużo bardziej opłaca się pozostawanie poza strefą euro dlatego, że daje to pewno jakby możliwość rozrzutności w ramach polskiego rządu. Taka rozrzutność, która ma miejsce teraz, nie byłaby możliwa gdybyśmy byli w strefie euro” – zaznaczył.

Podkreślił, że “mieszkańcy wszystkich krajów, w których jest waluta euro, są z tej waluty zadowoleni”. “Mówię o Słowacji, mówię o krajach bałtyckich, ale mówię też o największych krajach Europy. Kraje, które są sceptyczne wobec waluty euro, to są te, które do niej nie przystąpiły czyli Polska, Czechy, Węgry, ale wynika to zwykle z tego, że ci, którzy czegoś nie znają, to się tego boją” – powiedział też Petru.

“Politycy, którzy podsycają ten strach, są odpowiedzialni za to, że Polska nie idzie do przodu. W związku z tym uważam wywołaną przez Jarosława Kaczyńskiego dyskusję za groźną o tyle, że on straszy rzeczami, które są nieprawdziwe” – powiedział.

 

Źródło: PAP Autor: Anna Kisicka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij