Świat

Koniec azylu dla Assange’a. Szef WikiLeaks aresztowany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Szef i twórca portalu WikiLeaks, Julian Assange, został zatrzymany przez brytyjskie służby w ambasadzie Ekwadoru. Mężczyzna jest odpowiedzialny za przeciek wielu tajnych dokumentów CIA.

Portal WikiLeaks w 2010 r. opublikował tajne dokumenty CIA w internecie. Australijczyk Julian Assagne, który jest szefem serwisu, został zmuszony do ucieczki i ukrycia się przed amerykańskimi służbami. Mężczyzna otrzymał bezpieczny azyl w budynku ekwadorskiej ambasady w Londynie, w której się ukrywał przez następne 9 lat, aż do dziś.

Mężczyzna został dziś rano zatrzymany przez brytyjskie służby w siedzibie ekwadorskiej placówki dyplomatycznej. Stało się to możliwe dzięki zgodzie władz południowoamerykańskiego kraju, które zdecydowały się na cofnięcie azylu Assagne’owi. Australijczyk był oskarżany o “„powtarzające się naruszenia międzynarodowych konwencji” w czasie jego pobytu w ambasadzie.

Mężczyzna obawia się, że zostanie wydany amerykańskim władzom, które oskarżą go i skażą za zdradę. Szefowi WikiLeaks za ujawnienie tajnych dokumentów CIA, których publikacja mogła narazić kraj na niebezpieczeństwo, może grozić nawet kara śmierci.

Źródło: Do Rzeczy/ twitter Autor: JD
Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij