Kraj

Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego. MEN: “Bez zakłóceń we wszystkich szkołach”

Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego – z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych – przebiegał bez zakłóceń i został przeprowadzony we wszystkich szkołach – poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że składy zespołów nadzorujących egzaminy były uzupełnione przez osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi. “W bazach kuratorów oświaty jest ich już
ponad 9 tys. W województwie mazowieckim i śląskim liczba ta przekroczyła 1 tys.” – podało MEN.

“W czwartek rano wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów” – poinformowała szefowa MEN Anna Zalewska. Minister zaznaczyła, że egzaminy rozpoczęły się we wszystkich szkołach, również w tych, w
których dzień wcześniej pojawiły się problemy. “Bardzo dziękujemy dyrektorom, kuratorom i wojewodom za zorganizowanie pracy. Dziękujemy za pomoc przy egzaminach”- mówiła.

Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00. Podczas pierwszej części uczniowie rozwiązywali zdania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugiej części egzaminu, która
rozpoczęła się o godz. 11.00, gimnazjaliści zmierzyli się z matematyką.

Po zakończeniu egzaminu dyrektor CKE Marcin Smolik poinformował, że egzamin przebiegł bez zakłóceń. “Nie mamy żadnych sygnałów, żeby gdzieś coś niepokojącego się wydarzyło, tak że można powiedzieć, że przebiegł spokojnie mimo całej sytuacji”- podał.

W piątek ostatni dzień tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Ponad 350 tys. uczniów z całej Polski przystąpi do sprawdzianu z języka obcego nowożytnego.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim, w
skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Arkusze egzaminacyjne z zadaniami rozwiązanymi w czwartek przez uczniów zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij